Fitch notumuzu artırdı faizlere ne olacak?

tugbahacibayramoglu

Fitch’in not artırımından sonra ekonomide rekor üstüne rekor kırılmaya başladı. Önce IMKB rekor kırdı, ardından gösterge tahvili bileşik faizi yüzde 6,78’e gerileyerek tarihin en düşük seviyesini gördü. Bu da yine yakın gelecekte kredi faizlerinde düşüş olabileceği anlamına geliyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, 5 Kasım'da Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltti. Fitch, 1994'ten bu yana Türkiye'ye bu seviyede not veren ilk kuruluş oldu. 18 yıl sonra geri gelen bu unvan neleri getirecek?

İçindekiler

1- Yabancı sermaye girişi artacak

Yatırım yapılabilir not artışıyla Türkiye'ye 10 yılda toplam 100 milyar dolarlık yabancı sermaye girişi bekleniyor. Büyük emeklilik fonlarının Türk sermaye piyasalarına girişi hızlanacak. Not artışı doğrudan yabancı sermaye girişine de olumlu etki yapacak.

2- Kredi ve mevduat faizleri düşecek

Fitch'in Türkiye'yi "yatırım yapılabilir ülke" kategorisine yükseltmesi yurtdışı kredi imkanının artmasını sağlayacak. Dolayısıyla yurtdışında artan kredi imkanı yurtiçi kredi piyasasına yansıyacak ve kredi faizlerinde düşüş yaşanacak. Benzer bir etki mevduat faizlerinde de yaşanacak. Bankalar mevduat faizlerinde indirime gidecek.

3- Borçlanma maliyeti inecek

Fitch'in aldığı karar, Türkiye'nin yurtdışı borçlanma maliyetlerinde önemli düşüşlere neden olacak. Bankaların uluslararası piyasalardan yaptığı borçlanmalarda faiz oranı, Fitch'in kararı sonrasında gerileyecek. Yukarıda da dediğimiz gibi Merkez Bankası gösterge tahvili faizinde indirime gitti bile…

4- Borsa yükselecek

Yatırım yapılabilir nota sahip olan ülkelerin borsaları not artışıyla yükselir. İMKB de not artışı olacağı beklentisiyle son 1 ayda yüzde 10'a yakın yükselerek rekor kırdı.

5- Büyüme istikrar kazanacak

Yatırım yapılabilir ülke notu Türkiye'nin büyüme hızını da etkileyecek. Büyüme hızının da artması bekleniyor. Böylelikle ülke ekonomisinde işlerin iyiye gitmesi bekleniyor.

Üst üste gelen iyi haberler sonrası faizlerin düşeceğinden daha önce de söz etmiştik. Ancak önemli olan ülkeye girecek sıcak parayı yatırıma üretime yöneltmek aksi halde birkaç yıl rahat nefes alırız sonrasında ise ekonomi yeniden darboğaza girer. Fitch’in bu kararının vatandaşa ve ülke ekonomisine kazanç getirmesi dileğiyle…


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1354 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar