Gelirlerimizle giderlerimizi kontrol altında tutmak zorunda olduğumuz için, bütçe yönetimi yaparken bazı alışkanlıklardan feragat etmemiz gerçeğini kabullenmekte zorlananlar olabilir. Hayat standartları yükselmiş veya daha yüksek bir hayat standartına sahip olmak isteyen insanlar olabilir.

Her insan kaliteli ve/veya lüks hizmetler, ürünler isteyebilir. Otel konaklamaları, lüks restaurantlarda yemek yemek, gözde markaların ürünlerini satın almak… Bu örnekleri çoğaltabiliriz elbette. Ancak olayın özü, insanoğlunun doyumsuz olduğu ve güzel olan her şeyi isteme özelliğinin olmasıdır. Sorun da bu noktada başlıyor. Çünkü sınırsız isteme güdüsüne yetecek kapasitede bir girdi yoktur. Sınırlı girdi ile sınırlı çıktı yapmak zorundasınız ki, çarkları döndürebilin. İşte bu noktada kendinize bir yaşam tarzı belirlemek zorundasınız.

Hayat standartlarını yüksek tutmak isteyen, sınırlı gelirle yüksek bir tüketim deneyimi yaşamak isteyen bireyler yaşam tarzlarını belirlemek zorundalar. Bu yaşam tarzı içinde fırsatlar ve indirimlerden yararlanmak geliyor. Bu yaşam tarzını belirlerken öncelikle indirim kovalamanın kaba-saba bir şey olmadığını öğrenmeniz gerekiyor. Bir restauranta gittiğinizde, hesabı incelemenin ayıp olduğunu düşünen kafa yapınız varsa, bu yaşam tarzına uyum sağlamakta sıkıntı çekebilirsiniz. Tüketici her zaman daha fazlasını isteyeceği için, daha az ödemek zorunda olduğunu kabul etmelidir.

Daha fazlasını isteyenler için, fırsat kuponları imdata yetişiyor

Teknoloji çağına girmemiz ile beraber tüketicilere çeşitli imkanlar sağlayan hizmetler birbiri ardına türemeye başlıyor. Bilinçli tüketiciler indirimleri takip etmek için eskiden biraz daha zorlanırdı. Ancak şimdilerde hem indirim fırsatlarından anında haberdar olabiliyorlar hem de bu çağın modası fırsat sitelerinden yararlanabiliyorlar. Bileceğiniz gibi özel alışveriş klüpleri diye adlandırılan online mağazaların yanı sıra, birkaç gün içerisinde satın alma kararı vererek indirimle sahip olacağınız hizmetlere ulaşmanızı sağlayan fırsat siteleri doğmaya devam ediyor.

Tüketicileri mutlu eden şeylerin başında, satın almak istedikleri bir ürünü indirimle almak, ya da istedikleri bir ürünü satın aldıklarında yanında da hediye kazanmak gelir. Fırsat sitelerinin, marka fırsat ve promosyonlarına çok kolay erişim sağlaması tüketiciler açısından çok değerli oluyor.

Fırsat siteleri sayesinde, bulunduğunuz yere özel bir indirime ulaşabiliyor; size özel bir fırsatı satın alabiliyor, ya da istediğiniz zaman bir ürün ya da servis için grup indirimi alabiliyorsunuz. Aldığınız fırsatları, indirimleri bir başarım göstergesi olarak arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz. Böylece onların da haberdar olmalarını sağlayabiliyor, hatta fırsatın yaygınlaşmasına aracılık ediyorsunuz. Bazı durumlarda ne kadar fazla yayarsanız o kadar indirim şansınızı ya da promosyon şansınızı artırıyorsunuz.

Bu sosyal fırsat şansları, bütçenize de katkı sağlıyor. Yani gitmek istediğiniz ‘ lüks ‘ diye adlandırılan bir yere daha uygun bir fiyata gitme şansına sahip olurken, yapmak istediğiniz bir haftasonu kaçamağında da bütçenizi daha az zorlama şansına sahip oluyorsunuz.

Kupon alışkanlığı ülkemizde de yayılmaya başlıyor

Dünyadaki örnekler incelendiğinde fırsat sitelerinden alınan kuponlarla psikolojik tatmin sağlanırken, bütçe planlaması da daha sağlıklı yapılabildiğini görüyoruz. Farkındalık da özellikle Amerika’da artmış durumda. Araştırmalara göre;

  • Online kuponların tüm kupon türleri arasındaki payı %1 olmasına rağmen, satış noktasında kullanılan kuponların %10’unu oluşturuyorlar (Catalina, Nisan 2011).
  • Akıllı telefona sahip tüketicilerin %79’u telefonlarını alışverişle ilgili herhangi bir aktivite için kullanmakta. Bu kitlenin neredeyse yarısı (%48) telefonunu indirim ve fırsat kuponlarından faydalanmak için kullandığını belirtiyor (Google & IPSOS, Nisan 2011).
  • Akıllı telefonu olan Çinlilerin %53’ü ve Korelilerin %47’si bugüne kadar en az bir kez ürün satın almak için telefonunu mağaza içinde kullanmış. Aynı oran Amerika’da %22, İngiltere ve Türkiye’de %14, İspanya’da %13, Almanya’da %11, Fransa’da %10 ve Hollanda’da %7 (Google & IPSOS, July 2011).
  • Cep telefonu kullanıcılarının %67’si telefonları üzerinden ulaştıkları lokasyona özel fırsat kuponlarının “pratik ve faydalı” olduğunu düşünürken, %42’si bugüne kadar en az bir adet mobil kupon kullandığını belirtiyor (Prosper Mobile Insights, Ekim 2011).

 

Tuğba Hacıbayramoğlu
2336 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.