Araştırma şirketi Synovate’in geçtiğimiz yıl yaptığı pazar araştırması sonuçlarına göre, Türkiye’de bireysel bankacılık müşterilerinin %36’sı bankalarına tutkuyla bağlı!

Türkiye, bu sadakat oranı ile araştırma yapılan 13 ülke arasında sadakat sıralamasında baştan dördüncü sırada yer alıyor. Her üç bireysel bankacılık müşterisinden birinin finansal kararlarında aile üyelerine danışıyor olması da araştırmanın ilginç sonuçlarından biri!

Tüm bu veriler, tamamen matematiksel karşılaştırmadan ibaret finansal kararlarımız da bile duygularımızı bir kenara koyamadığımız gibi çarpıcı bir gerçeğimizi gözler önüne seriyor! Türkiye’de ve dünyada küresel kriz sonrası bankacılık sektörüyle ilgili bir araştırma yapan Synovate şirketi, aralarında Rusya, Polonya, Yunanistan, Türkiye ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin yer aldığı toplam 13 ülkede bankalara güveni sorguladı.

Her ülkeden 1000 bireysel bankacılık müşterisi ile görüşen şirketin pazar araştırması sonuçlarına göre, kriz sonrası bankalara güven azalmış görünüyor. Buna rağmen müşteri sadakati oldukça yüksek! Araştırma yapılan piyasalarda genel olarak sadece beş banka müşterisinden birinin bankasıyla zayıf ilişkileri mevcut görünüyor.

Bankalarına tutkuyla bağlı olanların çoğunlukta olduğu (%50-%60) ülkeler sırasıyla Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Rusya! Türkiye’de bankalarına tutkuyla bağlı oranların oranı ise %36! Türkiye bu oran ile Macaristan ve Romanya’yı da yanına alarak 4.sıraya yerleşiyor.

Araştırmada ayrıca Türkiye’de bireysel bankacılık müşterileri arasında yerel bankalara güven duyanların oranının uluslararası bankalara güven duyanlardan çok daha fazla olduğuna da değiniliyor.

Bu araştırmaya göre Türkiye’deki banka müşterilerinin %34’ü mali konularda aile üyelerine, %10’u ise arkadaşlarına danışıyor! Hiç kimseye danışmamayı tercih edenlerin oranı %34 iken banka ya da mali kuruluşlara fikir soranların oranı ise sadece %11. Bu verilere göre finansal kararlarında profesyonel yardım alanların oranı oldukça az görünüyor. Ayrıca sadakat duygusunun akılcı yaklaşımı arka plana atabildiği göze çarpıyor. Bankacılık sektöründe kredilerde fiyat karşılaştırma servisi veren ve yakın bir gelecekte de yatırım ürünlerinde karşılaştırma hizmeti vermeye başlayacak bir kurum olarak konuya dikkat çekmek istedik: Sadakat eşsiz bir duygu olsa da finansal kararlarımızda matematiksel düşünmenin önemi de yadsınamaz bir gerçek!

Örneğin 5bin TL 24 ay vadeli gibi küçük bir ihtiyaç kredisinde bile fiyat karşılaştırması yaparak en uygun krediyi seçen müşteri 800 TL’ye yani alınan kredi tutarının %16’sına kadar tasarruf etme imkânına sahip! Benzer şekilde 100bin TL 120 ay vadeli konut kredisinde bankalar arası maliyet karşılaştırması yapanlar 10 bin TL’ye varan tasarruf imkânına kavuşuyor.

Hal böyle iken tercihi size bırakıyoruz; finansal kararlarınız da sadakat mi karşılaştırma mı?

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Yorumlar (2)