Festival ayı başlıyor

muratekinay
İçindekiler

Sonbaharın habercisi Eylül'ün son günlerini yaşarken hem Türkiye'de hem de dünyada şehirler tekrardan hareketlenmeye başladı. Bu hareketliliğin başlıca nedenlerinden birisi de katılımcılarını müziğe ve eğlenceye doyuracak festivaller. Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanında düzenlenen Ekim ayına özel festivallere doğru eğlenceli bir yolcluğua hazır mısınız?

Akbank Caz Festivali

Ekim ayı ve festival denince akla ilk gelenle3rden biri şüphesiz Akbank Caz Festivali. Her yıl dünyaca ünlü müzisyenleri ağırlayan festivalin programı bu yıl da dopdolu. İster arkadaşlarınızla isterseniz de ailenizle güzel müzik dinleyerek hoş vakit geçirmek için 21 Ekim – 1 Kasım arası rotanızı mutlaka İstanbul'a çevirin.

Oktoberfest

Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen Oktoberfest, uzun yıllardır süregelen bir gelenek. Eylül'ün son günlerinde başlayan ve Ekim ayının ilk haftası da devam eden festival süresince bu kentte ve çevresinde olursanız kurulan dev çadırlardan ve kentin neredeyse her yerinde içilen lezzetli biralardan bu hareketliliği hissedebilirsiniz. Oktoberfest'i daha yakından keşfetmek için galerimize mutlaka göz atın.

Vodafone Freezone Festivali

Son yılların en eğlenceli ve en fazla ilgi çeken festivallerinden birisi de Vodafone Freezone'un düzenlediği gençlik festivali. Bu yıl Teoman, Duman ve Ümit Besen'le hareketlenecek festivalde ayrıca alternatif etkinlikler ve sürprizler de festival katılımcılarını bekliyor. 18 Ekim Pazar Günü İstanbul Küçükçiftlik Park'ta gerçekleşecek etkinlik için şimdiden planlarınız yapın.

Kara Hafta İstanbul

Özellikle polisiye romanlara meraklıysanız bu festival kesinlikle ilginizi çekecek. Dünyaca ünlü yazar Agatha Christie’nin doğumunun 125. yılı anısına Pera Palace Hotel Jumeirah'ta düzenlenecek festival aynı zamanda Türkiye'de bir ilki gerçekleştirecek. Festival'in en dikkat çekici etkinliklerinden birisi ise Agatha Christie'nin torunu Matthew Prichard’le buluşma olacak. Üstelik Türkiye'nin en iyi polisiye yazarlarından Ahmet Ümit ve Celil Oker'le tanışma fırsatı da festivalde sizi bekliyor.

Yavuzfest

Türk rock müziğinin efsanelerinden Yavuz Çetin'in anısına düzenlenecek Yavuzfest de alternatif bir müzik ve eğlence durağı. Bu yıl 18 Ekim Pazar günü Volkswagen Arena'da düzenlenecek festivale katılmak içinse biletinizi günler öncesinden almakta yarar var. Festivalde dinleyebileceğiniz isimler arasında Bulutsuzluk Özlemi, Pentagram, Mor ve Ötesi ve daha birçok ünlü grup yer alıyor.

Çikolata Festivali

İngilitere'de düzenlenen festivalse alternatiflerine kıyasla çok daha lezzetli bir seçenek. 12 – 28 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek festival süresince çikolatadan yapılan dev heykeller ve el yapımı çikolatalar katılımcılarla buluşuyor. Londra'ya kadar gitmişken şehirde görülebilecek harika yerler, alternatif lezzet önerileri ve etkinlikler için şehir rehberimize mutlaka göz atın.

Mistik Festival

Biraz daha geleneksel ve mistik bir alternatif içinse rotanızı Hindistan'a, Ganj Nehri'ne çevirebilirsiniz. Nehrin kıyısnda gerçekleşen geleneksel danslar ve törenler Ekim aynının son günlerini renklendiriyor. Bu renkli ve mistik ülkeyi keşfetmek için daha iyi bir zaman olamaz.

Torino Lezzet Festivali

İtalya'nın Torino kentinde gerçekleşecek bu festival de özellikle İtalyan lezzetlerini sevenler için tam bir cennet. Geleneksel İtalyan tatlarını tadabileceğiniz festival süresince lezzetli şaraplar, peynirler, makarnalar sizi bekliyor. Bu yıl 23-27 Ekim tarihlerinde düzenlenecek festivale katılmak için Torino'ya uçabilirsiniz.

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar