İçindekiler

Baz istasyonundan şikayet ederiz ancak telefonların hele de 3G’nin hızlı çekmemesini de dert ederiz. Bunun için şimdi kişiye özel her ev ayrı baz istasyonu taşıyacak olan Femtocell teknolojisine ilişkin çalışmalar hızlandı. Bu sistemle kişiye özel 3G bağlantısı yapılabilecek.

Femtocell nedir?

Peki Femtocell nedir? Konutlar için yapılan bu düşük ölçekli hücresel baz istasyonuna Femtocell deniyor. GSM antenlerine gereksinim duymadan internet bağlantısı yapılabiliyor.

Her eve 3G

Evlerdeki ADSL kullanımına benzer bu yeni kişiye özel 3G kullanımıyla mobil internet kullanıcıları daha hızlı veri trafiği sağlayabilecek. Fomtocell cihazları uygun fiyata alınabilecek ve 3G’nin çekmediği yer kalmamış olacak. Bu sistem kablosuz şebekeden bağımsız olduğu için de bazı istasyonlarında yük azalacak ve şebekelerde karışıklık olmayacak. Yine Femtocell cihazları için telsiz ücreti de alınmayacak.

Dünyada 2010 yılından beri kullanılıyor

2010’da kullanılamaya başlayan Femtocell teknolojisi ABD, İngiltere ve Japonya başta olmak üzere birçok ülkede kullanılıyor. 2010 sonunda küresel çapta 2 milyon Femtocell modem satışı gerçekleşirken, 2014’te bu rakamın 12 milyona ulaşması bekleniyor.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar