Amerikan Merkez Bankası FED’in dün akşam aldığı tahvil alım miktarında azaltmaya gitmeme kararı, doları düşürürken; altının fiyatında ise sıçrama yaşattı. Borsa da bu kararla birlikte artışa geçti. Bu kararın Enuygun.com kullanıcıları adına en önemli etkisini ise şöyle açıklayabiliriz. En azından bir aylık sürede kredi faizlerinde artış beklenmiyor.

İçindekiler

FED tahvil alımını azaltmadı

FED Eylül 2012’den beri aylık 85 milyar dolarlık tahvil alım programı uyguluyordu. Bu yüzden gelişmekte olan ülkeler ve Türkiye’ye sermaye girişi artmıştı. Dünya çapında yaşanan ekonomik krizin gerekçesi ise FED’in daha önce bu tahvil alım miktarında azaltmaya gideceğini açıklamasıydı. Bu sözlerin ardından dolar hızlı bir yükselişe girmişti. Dün akşam ise FED, beklenenin aksine tahvil alımını sürdüreceğini açıkladı.

Dolar düştü, altın yükseldi

Kararın ardından dolarda düşüş başladı altın fiyatları ve borsa endeksi ise yükseldi. Yine ham petrol fiyatlarında da artış oldu. Dolar Bernanke toplantısı sırasında 1.9554 TL'ye geldi. FED’in bu kararından bir gün önce, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası da faiz artışına gitmemişti. Bu yüzden önümüzdeki günlerde bankaların gerek ihtiyaç gerekse de konut kredisi faizlerinde artışa gitmeyeceğini düşünüyorum. Hatta 10 yıllık tahvil alımlarında ciddi bir faiz indirimi olduğu için belki önümüzdeki günlerde konut kredisi faizinde bir miktar indirim de olabilir.

FED nedir?

Federal Rezerv Sistemi yani FED 23 Aralık 1913'te kurulan ABD'nin merkez bankasıdır. Merkezi Washington'da olan bankanın başkanı Ben Bernanke'dir. Banka, Amerikan Doları basımı ve dağıtımı yetkisini de elinde bulundur.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN