Fas ile ilgili bilmeniz gereken 8 şey


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
10 Aralık 2019 | 954

Afrika’nın mistik dünyasına açılan kapı Fas neredeyse insanlık kadar eski şehirleriyle, yerel pazarlarıyla ve renkli dar sokaklarıyla daha önce hiç yaşamadığınız türden bir deneyimin kapısını aralıyor. Bir gün siz de Fas hayalinizi gerçeğe dönüştürmeye karar verirseniz, vize almadan keşfedebileceğiniz ülkeyle ilgili bu ipuçlarına göz gezdirmeden yola çıkmayın.

1- Fas’a ne zaman ve nasıl gitmeli?

Afrika kıtasının kuzeyinde bulunan Fas’a neredeyse her zaman rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. Yaz aylarının kimi zaman rahatsız edici olabilen sıcaklarından etkilenmek istemeyenler için en ideal dönemler ilkbahar ve sonbahar. Ülkeye ulaşmak içinse İstanbul’dan Kazablanka ve Marakeş gibi şehirlere doğrudan uçuşlar bulunuyor.

1- Fas’a ne zaman ve nasıl gitmeli?

Ucuz Uçak Bileti Bulun

2- Ülkede ulaşım

Ülke içinde bir yerden bir yere giderken şehirlerarası otobüsleri kullanabilir veya araç kiralayabilirsiniz. Örneğin Kazablanka’ya uçtuğunuzda buradan bir araç kiralayarak 2 saatlik bir yolculuğun ardından Marakeş’e ulaşabilirsiniz. Fas’ın turistik şehirlerinde ise birçok yeri yürüyerek keşfetmek mümkün.

2- Ülkede ulaşım

3- Fas’ta hangi diller konuşuluyor?

Ülkenin resmi dili Arapça. Bununla birlikte İngilizce ve Fransızca özellikle turistik bölgelerde yaygın olarak kullanılıyor. Eğer halkla daha rahat anlaşabilmek ve fazla bilinmeyen yerleri de görmek isterseniz yerel rehberlerle birlikte gezebilirsiniz.

3- Fas’ta hangi diller konuşuluyor?

4- Alışveriş yaparken

Ülkede birbirinden renkli hediyelikleri uygun fiyatlarla bularak satın alabilirsiniz. Alışveriş sırasında en fazla dikkat etmeniz gereken şeylerden biri ise pazarlık. Fas’ta özellikle pazar yerlerinde bulabileceğiniz el yapımı hediyelik eşyalardan alırken sıkı bir pazarlıkla istediğiniz şeyi neredeyse yarı fiyatına satın alma şansına sahipsiniz.

5- Başkent Rabat’ta dolaşırken

5- Başkent Rabat’ta dolaşırken

Rotanızı ülkenin başkenti Rabat’a çevirirseniz tarihi yer altı mezarlıklarını ve bölgeden çıkarılan eserlerin sergilendiği Rabat Arkeoloji Müzesi’ni gezmeden şehirden ayrılmayın. 6- Nane çayı ile serin bir mola Fas’ın sıcak ikliminde serinlemek istediğinizde imdadınıza naneden yapılan çaylar yetişecek. Nane çayı ülkede sadece bir içecek olmanın ötesinde geçmişten günümüze önemli bir gelenek.

6- Nane çayı ile serin bir mola

6- Nane çayı ile serin bir mola

Fas’ın sıcak ikliminde serinlemek istediğinizde imdadınıza naneden yapılan çaylar yetişecek. Nane çayı ülkede sadece bir içecek olmanın ötesinde geçmişten günümüze önemli bir gelenek.

7- Fas’ta ne yemeli ne içmeli?

7- Fas’ta ne yemeli ne içmeli?

Fas aynı zamanda damak tadına düşkün gezginlerin de önemli rotalarından biri. Tajin adı ile bilinen bir çeşit güveç ülkede tadılabilecek başlıca lezzetlerden. İçinde et veya tavuk kullanılan bu yemeğin dışında sabahları reçel ve çayla karnınızı iyice doyurabilirsiniz. Ülkenin turistik şehri Kazablanka’da tadına bakabileceğiniz lezzetli yemekler ise galerimizde.

8- Dünyanın en uzun minaresi!

8- Dünyanın en uzun minaresi!

Kazablanka’da yer alan II. Hasan Camii gökyüzüne uzanan devasa boyutlu minaresi ile meşhur. Caminin içinde aynı anda 25 bin kişi, avlusunda ise neredeyse 80 bin kişi ibadet edebiliyor. II. Hasan Camii’nin minaresi ise tam 210 metre yüksekliğinde.

8- Dünyanın en uzun minaresi!

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2153 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.