Faizsiz konut ve taşıt edindiren tasarruf finansman şirketleri de BDDK denetimi altına girdi. Müşterilerin aylık ödeme yapıp sonrasında kurayla toplu para alarak ev ya da araba satın aldığı bu kuruluşlar artık bazı denetim ve düzenlemelere tabi olacak. 6361 sayılı yasa, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Faizsiz tasarruflarla konut ve araç alımını kontrol edecek bu yeni yasadaki düzenlemelere bakalım.

Faizsiz konut ve taşıt edindirmeyle ilgili i tasarruf finansman şirketlerinin denetim altına alınmasına ilişkin kanun teklifi yapılan bazı değişikliklerle Mecliste kabul edildi ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaştı. 1 Ocak 2025 tarihine kadar yapılacak sözleşmelerde satıcı konumundaki üçüncü kişilere hesaben ödeme ve tevsik edici belge şartı aranmayacak. Yeni yükümlülükler şöyle:

  • Tasarruf finansman şirketlerinin asgari sermaye tutarı 100 Milyon TL olacak.
  • Bu şirketler sadece konut, işyeri ve taşıt alımı için borç finanse edebilecek.
  • Tasarruf sözleşmeleri dışında finansman desteği sağlamayacak.
  • Sadece yurt içindeki konutlar ve taşıtlar için alım yapılabilecek.

BDDK denetimine girdi

Bu tür tasarruf finansman şirketlerinin asgari sermaye tutarı 100 milyon TL olarak belirlendi ve Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu (BDDK)’ya standartları belirleme ve sınırlama yetkisi de verildi.

15 gün içinde cayma hakkının olduğu bu sistemde şirketlerin birleşme, bölünme, devir gibi işlemleri BDDK denetiminde olacak. Tasfiye sürecinde yeni müşteri edinemeyecekler. Gelir gider dengesi BBDK tarafından sürekli denetlenecek. Son yıllarda sayıları iyice artan bu tür şirketlere örnek olarak Eminevim, Birevim, Fuzulev, Finansevim, Katılımevim gibi kuruluşları örnek gösterebiliriz. 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN