Faizlerde Son Durum

Geçtiğimiz hafta konut kredisi faizlerinde bankaların fiyatlamalarında önemli bir değişiklik olmadı. Hafta sonu itibariyle 16 bankanın bilgileri ile derlediğimiz konut kredilerinde, ortalama faiz oranları 37-48 ay vadede %0.93, 49-60 ay vadede % 0.94, 61-84 ay vadede %1.02, 85-120 ay vadede %1.03, 121 ay-180 ay vadede ise %1.12 olarak gerçekleşti. Nisan ayı son verilerine göre konut kredisi hacmi istikrarlı artışını sürdürerek 46 milyar TL’ye yaklaştı.

Merkez Bankası’nın açıklamaları ise faiz cephesinde geçen haftanın gündemine damgasını vurdu. Merkez Bankası Başkanı faiz oranlarını değiştirmediğini ancak likidite tedbirlerinin kademeli bir şekilde geri alınacağını duyurdu. Yani krizin etkileri azaldıkça faizlerde de bir miktar artış olacak ama bu artış, düşük faiz seviyelerini koruyacak şekilde yapılacak. Zamanlaması konusunda net bir bilgi bulunmasa da ani ya da büyük bir değişiklik beklenmiyor. Finansal istikrarı bozmayacak şekilde zamana yayılarak gerçekleşeceği yönünde açıklamalar bulunuyor.

Düşük faiz ortamı elbette iç talebin canlanmasına dolayısıyla ekonomik toparlanmaya olumlu etki ediyor. Özellikle küresel bazda toparlanmanın daha yavaş olması ve beraberinde değerlenen Türk Lirası’nın etkisiyle dış talebin ekonomik toparlanmaya katkısının iç talepten daha az olması, düşük faiz ortamını gerekli kılıyor. Ancak talebin artması ya da bu yöndeki sinyaller fiyatlarda yükselmeye ve beraberinde enflasyonda artışa neden olabiliyor. Merkez Bankası zaten açıklamalarında sürekli olarak fiyatlamaları yakından takip ettiğini vurguluyor. Yani bir yandan finansal istikrarı, ekonomik canlanmayı desteklerken bir yandan da artan talebin yol açabileceği enflasyonu kontrol altına almaya çalışıyor. Dolayısıyla faiz artışını mümkün olduğunca minimum düzeylerde tutmaya çalışarak, erteleyerek ve zamana yayarak yıl sonu enflasyon hedefini tutturmaya çalışacak gibi görünüyor.

Enuygun.com olarak tüm bu veriler ve bankacılık sektöründen gelen açıklamalar doğrultusunda, konut kredisi faizlerinin de aynı seviyelerde bir süre daha kalacağını tahmin ediyoruz. Çünkü iç talebi canlandırmak, içinde bulunduğumuz dönemde ekonomideki her aktör için öncelikli hedef ve krizden çıkış yolunun olmazsa olmazı arasında yer alıyor. Dolayısıyla kredi faizlerinin düşük seviyelerde seyretmesi tüketimin canlanması için bir süre daha gerekli görünüyor.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.