Faizler düştü, kredi faizleri de düşebilir

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Ev almayı düşünenler ya da ihtiyaç kredisi kullanmak isteyelere müjde... Merkez Bankası'nın uzun bir aradan sonra borç verme faiz oranlarında % 1,5 puanlık faiz indirimine gitmesi üzerine kredi faizlerinde yakın gelecekte bir miktar düşme olması bekleniyor. Merkez Bankası faiz indirimlerine devam edeceği sinyalini alan bankaların da önümüzdeki günlerde maliyetlerini düşürmesi ve bunun da tüketici kredilerine yansıtması olası.

200 bin TL'de 20 bin TL indirim kazanabilirsiniz

1,5 puanlık bu son indirimin tüketici kredisi faizlerine % 0,125 puanlık indirim olarak yansıması bekleniyor. 200 bin TL'de 20 bin TL indirim Konut kredisi fazilerinin de bu gelişmeler üzerine % 1'in altına inmesi bekleniyor. Bu durumda 200 bin TL'lik bir konut kredisinin tüketiciye olan maliyeti yaklaşık 20 bin TL azalacak. Şu sıralar bazı bankalar şimdiden % 0.99'lara kadar faizleri düşürdü. Eğer ev satın almayı düşünüyorsanız bu fırsatı da kaçırmamanızı öneririm.

Bazı bankalar 0,99'lara kadar düşürdü

Çünkü ev fiyatları hem faiz oranlarına orantılı olarak da hem de inşaat maliyetlerinin artmasından dolayı zamlanıyor... Konut kredisi faizleri düşünce ev fiyatları da yükseliyor yazımızda da belirttiğimiz gibi ev fiyatları ülke genelinde artıyor. Bu yüzden ev almak isteyenler bugünlerde % 0,99'lara kadar düşen faiz oranlarından yararlanabilirler...

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar