Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası, bankaların kredi fiyatlamalarını da etkileyen likidite maliyetlerini bir miktar azalttı. Borç verme faizini %12,5’dan %11,5’e,   açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma faiz oranını ise %12’den %11’e düşürdü.


Maliyetlerinin bundan sonraki dönemde aşağı yönlü hareket edeceği beklentisinde olan bankalar ise kredi faizlerini azaltma yönündeki ilk hamlelerine Merkez Bankası kararı öncesinde başlamışlardı.

İçindekiler

İşte geçtiğimiz haftalarda faizi düşen krediler;

İşbankası Mart Ayı İhtiyaç Kredisi

İş bankasının Şubat ayı kredisinin, faiz oranı yüzde 1,24'den yüzde 0,98'e düştü. 500 TL ile 5.000 TL arasındaki ihtiyaç sahiplerinin 6-12 ay arası vadelerle kredi alabileceği bu ürün faizi düşen kredilere iyi bir Mart ayı başlangıcı! Krediyi incelemek için tıklayın »

Finansbank Enuygun’a Özel İhtiyaç Kredisi

Bu kredinin gösterge faiz oranı yüzde 1.20’den yüzde 1.12’ye düştü. 500 TL ile 30 bin TL arasındaki ihtiyaç sahiplerinin 3-60 ay arası vadelerde kredi alabileceği bu ürünü mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz. Krediyi incelemek için tıklayın »

Garanti Bankası Altın Hediyeli Kredi

Bu kredinin gösterge faiz oranı yüzde 1.42’den yüzde 1.37’ye düştü. Kredi tutarına bağlı olarak değişerek 250 TL’ye varan değerde altın hediye eden bu kredide alınabilecek maksimum kredi tutarı 50 bin TL, maksimum vade ise 60 ay. Krediyi incelemek için tıklayın

Garanti Bankası Bonus Hediyeli Kredi

Bu kredinin gösterge faizi ise yüzde 1.22’den yüzde 1.17’ye geriledi.  150 TL’ye varan bonus hediyesi olan bu kredide alınabilecek maksimum kredi tutarı 10 bin TL maksimum vade ise 36 ay. Krediyi incelemek için tıklayın »

Garanti Bankası İndirimli Mortgage

Bu kredi ürününün gösterge faiz oranı yüzde 0.88’den yüzde 0.79’a düştü. Vadelere göre faiz oranlarının değiştiği bu kredide maksimum vade 240 ay. Kredi başlangıcında ise yüzde 2 komisyon alınıyor. Krediyi incelemek için tıklayın »

Yapı Kredi Enuygun’a Özel Konut Kredisi

Bu konut kredisinin gösterge faizi ise yüzde 1.24’den yüzde %1.07’a geriledi. Vadelere göre değişen faiz oranlarına sahip kredide maksimum vade 120 ay. Krediyi incelemek için tıklayın »

Şeker Finans Kiraya Son Konut Kredisi

Bu mortgage ürünü de faizi düşen krediler arasında yer alıyor.  Kredinin gösterge faizi geçtiğimiz haftalarda yüzde 1.20’den yüzde 1.10’a düşürüldü. Şeker Finans, piyasada şu ana kadar verilebilen en uzun vadeyi sunuyor. Vadelere göre değişen faiz oranlarına sahip bu kredi ile 30 yıla varan vadelerle ev almak mümkün!Krediyi incelemek için tıklayın »


Büyük bir değişiklik olmadıkça piyasadaki kredi faizlerinde bundan sonra yükselme beklenmiyor. Kredi faizlerindeki aşağı yönlü hareket ise zorunlu karşılık oranlarında bankalar lehine değişiklik yapılıncaya kadar yavaş ilerleyecek gibi görünüyor.


betulsungurlu
Betül Sungurlu
140 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar