Birikimlerini mevduat hesaplarında tutanlar için sevindirici haber… Bankada vadesi dolmadan mevduat çekenlerin artık faizi bozulmayacak. Ayrıca TL mevduatlarında yüzde 15 olan stopaj oranı 6 ay-1 yıl arası vadelerde yüzde 12’ye, 1 yıldan uzun vadelerde ise yüzde 10’a düşürüldü.

İçindekiler

TL hesabında stopaj oranı düşürüldü

1 Ocak’ta alınan yeni kararlardan birisi de banka mevduatlarına yönelik oldu. Vadesi dolmadan para çekimlerinde ve mevduat stopaj oranlarında değişikliğe gidildi. Yeni uygulamayla bankada parası olanlara uzun vadeye düşük vergi uygulaması yapılacak. TL mevduatlarda tüm vadelerde yüzde 15 olan stopaj oranı, 6 ay – 1 yıl arası vadelerde yüzde 12’ye 1 yıldan uzun vadelerde ise yüzde 10’a düşürüldü.

Dövizde ise gelir vergisi stopajı arttı

Mevduatını döviz olarak tutanlar için yüzde 15 olan gelir vergisi stopajı, 6 aya kadar vadeli hesaplar için yüzde 18'e çıkarıldı. Oran 6-12 ay arası vadeli hesaplar için yüzde 15 olarak korunurken, 12 aydan uzun vadeli hesaplar için ise yüzde 13 olarak uygulanacak.

 

Faiz bozulmadan para çekme imkanı

Yeni uygulamada en önemli değişiklik ise parayı faizi bozmadan çekme imkanında sağlandı. Buna göre parasını 1 yıl ve daha uzun vadede bankaya yatıranlar, ihtiyaçları halinde faizini ve kar payını bozmadan, parasını vadesinden önce 2 kez çekebilecek ve faiz kaybı olmayacak. Ancak çekilen tutar anaparanın yarısını geçemeyecek. Ancak uygulama zorunlu değil. Yani bankalar isterse bu kararı uygulayacak, istemezse uygulamayacak. Vadesinden önce hesaptan para çekilmesi bankanın onayına bağlı olacağı için mevduat hesabı açarken bu yönde bir uygulamaları olup olmadığını sormalı ve sözleşmenizde bu maddenin olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN