Şu sıralar konut satın almak istiyorsanız indirimli faiz fırsatlarını kaçırmayın. Bazı bankalar 120 ay vadede faiz oranlarını %0,98'e çekti. Pek çok inşaat şirketi kampanya yaptı. Ev satın almayı planlıyorsanız acele edin.

Ev fiyatlarında da indirim var

Konut kredisi faiz oranları son 8,5 yılın zirvesini görünce kredi başvurularında çok ciddi azalmalar oldu. Malum özellikle büyükşehirlerde her yerde inşaat var. Bazı bölgelerde talebin de üzerinde yeni evler yapılıyor. Ancak konut satışları durgun gidince geçtiğimiz haftalarda ev satın almak isteyenler için üst üste kolaylaştırıcı kararlar alındı, faiz oranlarında indirimi gidildi. KDV indirimi tapu harcı indirimi, faiz indirimi derken, pek çok inşaat firması da ev fiyatlarında indirime gitti. Tüm bu hesaplamaları yaparak siz de ciddi bir oranda kazançlı çıkacak bir alım yapabilirsiniz.

Toplam geri ödemesinde yaklaşık 50.000 TL fark

Faiz indiriminin çok uzun süreli devam edeceği beklenmiyor. Yani önümüzdeki aylarda bu oranlarda kredi kullanmanız mümkün olmayabilir. Faiz indiriminden sonra örneğin 120 ay vadeli 200.000 TL kredi için aylık taksitlerde yaklaşık 400 TL'den fazla bir indirim oluştu, toplam geri ödemelerde ise yaklaşık 50.000 TL'lik bir fark var. İndirimli ev de bulabilir ya da müteahhit ile iyi bir pazarlık yapabilirsiniz. KDV, tapu indirimi vs. tüm bunları hesapladığınızda belki de yaklaşık 100.000 TL'yi bulan bir indirimden yararlanmış olabilirsiniz.

Ayda 2.841 TL'ye 200.000 TL kredi

120 ay vadeli 200.000 TL kredinin aylık taksitleri %0,98 faiz oranıyla 2.841 TL, toplam geri ödemesi de 342.636 TL yapıyor. Bankaların konut kredilerine göz atmak istiyorsanız yazının ortasındaki vicıtı tıklamanız yeterli. Tutar ve vade aralıklarını da değiştirip arama yapabilirsiniz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.