Kredilerde 2013 biraz farklı bir yıl olacak. Çünkü bu kez düşük faiz ortamı daha çok kredi anlamına gelmiyor.

Merkez Bankası 22 Ocak’ta yapılan Para Politikası Kurulu toplantısında faizi düşürürken zorunlu karşılıkları artırdı. Aynı hafta içinde Merkez Bankası Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın yaptığı açıklamalar ise faiz düşüşlerine rağmen kredilerin artış hızının sınırlanması yönündeki hareketin devam edeceğini gösteriyor. Yani bu kez düşük faiz sektörde daha çok kredi genişlemesi yaratmayacak. En azından hedeflenen bu! Sonuç olarak bankalar bu yıl müşterilerinin artan kredi talebi karşısında daha seçici davranmak zorunda kalacak gibi görünüyor.

Gecelik borç verme faiz oranı düştü

Kredilerin öngörülenden daha hızlı artmaya başlandığının belirtildiği 22 Ocak tarihli Para Politikası Kurulu toplantısında, gecelik borç verme faiz oranı yüzde 9’dan yüzde 8,75’e indirildi. Böylece bankalar kısa vadeli fon ihtiyaçlarını Merkez Bankası’ndan daha az maliyetle temin edebilecekler. Öte yandan aynı toplantıda zorunlu karşılık oranları artırıldı. TL zorunlu karşılık oranları TL mevduatların yoğunlaştığı 1 yıla kadar vadeli mevduatlar için yüzde 0.25 oranında, yabancı para mevduatlara uygulanan zorunlu karşılık oranları da yüzde 0.50 oranında artırıldı. Bir başka deyişle bankaların maliyetleri bir taraftan azaltılırken diğer taraftan artırılmış oldu.

 

2013'te % 15 kredi büyüme oranı

Hal böyleyken açıklamalar da ardı ardına gelmeye devam etti. Merkez Bankası Başkanı kredi büyüme oranının kararlarında önemli bir değişken olduğunu, referans aldıkları değerin ise yüzde 15 artış oranı olduğunu söyledi.

2013 için yüzde 15’lik kredi büyüme oranının yıllık GSYH büyüme oranı hedeflemesiyle uyumlu olduğunun altını çizen Ali Babacan ise kredi büyümesini önlemeye yönelik BDDK’nın da yapabileceklerinin altını çizdi.

Sonuç olarak bu vurgulamalar nedeniyle düşük faizler kredi talebini artırsa da 2013’te bankaların kredi talep karşılama oranı her zamankinden biraz daha düşük olabilir diye düşünüyoruz. Bu sebeple bir bankadan kredi alamazsanız diğerini denemeyi ihmal etmeyin.

Kredi faizleri biraz daha düşebilir

Bankacılar orta vadede 2013 için kredi faizlerinde sınırlı da olsa bir indirim olabileceğini belirtirken faizlerin 2013’te artma olasılığının yok denecek kadar az olduğunun da altını çiziyor.

Böylece kredi ihtiyacı olanlar ya da bütçesini yeni bir kredi ile düzene sokmak isteyenler için 2013 yılı, düşen faiz oranları ile yepyeni fırsatlar sunuyor.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.