• Anasayfa
  • Bilgi
  • Facebook'ta her gün 350 milyon fotoğraf yükleyip 4,5 milyar içerik paylaşıyoruz

Facebook'ta her gün 350 milyon fotoğraf yükleyip 4,5 milyar içerik paylaşıyoruz

tugbahacibayramoglu

Sosyal medyanın en popüler sitesi Facebook, istatistik rakamlarını yayınladı. Dünya üzerinde 1,15 milyar kullanıcının olduğu Facebook’ta bir kullanıcının ortalama geçirdiği zaman günde 20 dakikayı buluyor.

Hepimizin yaşamımıza dair anları paylaştığımız fotoğrafların toplamı ise 250 milyarı geçmiş. Ve açıklanan rakamlarda asıl dikkat çeken nokta ise Facebook’a günde 350 milyon fotoğrafın yüklenmesi. Gerçekten de çok çarpıcı ve büyük rakamlar bunlar. Ama şöyle bir düşünün özellikle akıllı telefonlardan sonra anı fotoğraflamak ve onu hemen sosyal medyada paylaşmak o kadar kolaylaştı ki.

İçindekiler

Günde 4,5 milyar kez like ediyoruz

Facebook’ta paylaşılan içerik rakamı ise size daha çok şaşırtabilir. Her gün yapılan içerik paylaşımlarının sayısı 4,5 milyara ulaşmış. Ve yine her gün beğen yani like butonu 4,5 milyar kez tıklanıyor.

Günde 20 dakika vakit geçiriyoruz

Bu kadar çok fotoğraf ve içeriklerin yüklendiği sitede geçirilen zaman ise günde 20 dakika ve ayda ortalama 8,5 saati buluyor. Anlayacağınız arkadaşlarımızla belki de artık daha seyrek buluşup internet üzerinden onlarla bağlantı kurabiliyoruz. Fotoğraflarına bakıp altına yorum yapıyor ve bu şekilde sosyalleşme çabası içerisinde bulunuyoruz. Bir açıdan baktığınızda özellikle büyük kentlerde hele de birbirine uzak oturan arkadaşlarınızla buluşmanız trafik karmaşasını düşünürsek birkaç saati bulabiliyor. Hal böyle olunca sosyal medyadan paslaşıp bu buluşma aralıklarını seyrekleştirmeyi tercih ediyoruz.

En aktif ülke Kanada

Bu arada Facebook’u en aktif kullanan ülkenin Kanada olduğunu hatırlatalım. Yine siteye ait uygulama sayısı da 10 milyon.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1354 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar