Facebook, diğer sosyal ağlar Twitter, Tumbir, Instagram ve Pinterest’te kullanılan hashtag (etiket) sistemini kullanıcılarına sunacak. Gençlerin sosyal medyadaki farklı arayışları Facebook’u da alternatif yenilikler yapmaya yöneltti.

Son zamanlarda sık sık Facebook yeniliklerine rastlıyoruz. Facebook yetkilileri son olarak da hashtag sistemini üyelerinin kullanabileceğini açıkladı.

Hashtag nedir? Peki hashtag nedir nasıl kullanılır? Aslında Türkçe adıyla Hashtag yani etiket belirli bir konuyu belirlemek ve ayrıştırmak için kullanılıyor. Örneğin #AnahtarSözcük olarak arattığınızda tüm dünyada bu anahtar sözcüğü içeren paylaşımları görebiliyorsunuz. Ve böylece popüler olan kelimeleri görebiliyorsunuz. Böylece takip etmekte kolaylaşıyor. Ancak kullanıp kullanmamak yine de size kalmış.

İçindekiler

Twettlerin %7’si hashtag

Bu arada Twitter 2013 Türkiye raporuna göre Tweetlerin sadece % 7’sine hashtag kullanılıyor. Tweetlerdeki hashtag oranı sadece % 7 olarak belirlendi. Tweetlerin % 60’ı yorum alırken, % 20’si ise RT ediliyor.

Her 10 kişiden 4’ünün Facebook’u var

Bakalım Facebook’ta hasthag kullanımı yaygın olacak mı? Bu arada ''Türkiye İnternet Raporu''na göre dünya genelinde her 13 kişiden birinin, Türkiye'de ise her 10 kişiden 4'ünün Facebook hesabı bulunuyor. Kullanıcıların yüzde 28'i yatağından çıkmadan cep telefonları ile hesabını kontrol ediyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN