Yazın yerini yavaş yavaş sonbahar aylarına bırakmasıyla birlikte, eğlence sektörünün ilgisi de deniz, kum ve güneş üçlüsünden festivallere ve kültürel etkinliklere doğru kaymaya başladı. Özellikle büyükşehirlerde yapılan şehir festivalleri ve dünyanın ünlü sanatçılarının katılımlarıyla yapılan konserler 2014 sonbaharına damga vuracak gibi. Heyecan ve eğlencenin yüksek olacağı festivalleri sizin için listeledik.

 

GNCFEST 7 Eylül

Turkcell’in gençlik kulübü tarafından organize edilen bu konserde çok sayıda sanatçı sahne alacak. Bunlar arasından en öne çıkan isim ise yaza damgasını vuran “HAPPY” şarkısını söyleyen Pharrell Williams. İTÜ Stadyumu’nda 7 Eylül’de gerçekleştirecek festivale Rita Ora, Inna, Mabel Matiz ve Manga gibi müzikseverlerin yakından tanıdığı isimler de katılacak.

Bicycle Film Festival 18 – 21 Eylül

Türkiye’de üçüncü kez düzenlenecek olan festivalde kısa metrajlı bisiklet filmleri ve şehir yaşantısı ile bisiklet hareketinin kesişme noktalarını anlatan özel gösterimler ve konuşmalar olacak. Festival İTÜ Taşkışla Kampüsü’nde bulunan It’s Open isimli mekanda gerçekleştirilecek ve giriş ücretsiz.

Dragon Festivali 20 – 21 Eylül

İmrahor Park, Haliç civarında gerçekleşecek olan festivalde yıl boyunca bu festival için çalışan takımlar yarışıyor. Genelde kurumsal firmalardan oluşan yarışmacılar, farklı konseptlerle hazırlanan yarış kayıklarına biniyor ve amansız bir yarış yapılıyor. Yarışması kadar izlemesi de eğlenceli olan bu festival İzmir, Adana gibi yerlerde de yapılıyor.

Filmekimi 11 – 17 Ekim

Artık klasikleşen ve bilet bulmanın zor bir haline geldiği Filmekimi’nin İstanbul ayağı bu yıl 11 Ekim ile 17 Ekim arasında yapılacak. 13.sü düzenlenen etkinlikte 40 civarında film izleyiciyle buluşacak. Bu sene festivale katılacağı açıklanan filmler arasında Andrei Zvyagintev’den Leviathan, Mike Leigh’den Mr. Turner ve David Cronenberg’den Maps to the Stars var.

17. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali 16 – 26 Ekim

Her yıl 13-14 civarında ülkeden kukla yapımcıları ve göstericilerin katıldığı festival, bu yıl Ekim ayında yapılacak. Festivalin birincil amacı kukla sanatını tanıtmak ve yaygınlaştırmak Japonya’dan Brezilya’ya pek çok kişi katıldığından dolayı çok etkili olan Kukla Festivali için biletler ve etkinlik detaylarına www.kuklaistanbul.org adresinden ulaşabilirsiniz. 

 

Cem Dişbudak
101 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.