Bu sene malum sebeplerden tatil sezonu da geç açıldı. Şanslıyız ki bu eylül, Ege ve Akdeniz sahillerinde havalar mevsim normallerinin üzerinde gideceğe benziyor. Denizin tadını çıkaramayanlar ve doyamayanlar bu yazı sizin için! Eylül ayında denize girilebilecek en güzel yerleri toparladım. Belki bir hafta sonu kaçamağının zamanı gelmiştir, ne dersin?

Fethiye

Eylülde denize girilebilecek 6 yer

Fethiye’nin bence en güzel zamanı Eylül. Kızgın sıcaklar ve nem azalırken denizin suyu hala girilebilecek derecede oluyor. Hem doğal hem tarihi güzellikleriyle dünyanın ilgisini çeken Fethiye’deki Ölüdeniz ve Belcekız Plajı’na ana karadan ulaşabilirsin. Farklı bir deniz deneyimi yaşamak istersen tekne turlarına katılarak Kelebekler Vadisi, Deve Plajı, Soğuksu Koyu gibi farklı noktalarda da yüzebilirsin.

Side

Eylülde denize girilebilecek 6 yer

Antalya'nın doğusunda bulunan Side'de denizin en güzel olduğu mevsim sonbahar. Şehirde ekim ayı ortasına kadar rahatça denize girebilirsin. Deniz bu dönemlerde daha az dalgalı oluyor sıcaklığı ise tam kıvamında. Yaz döneminde popülerliği sebebiyle yüksek fiyatlı olan Side otelleri eylül ayında çok daha ucuz oluyor. Side tatilinde mutlaka Side Antik Kenti, Aspendos Antik Tiyatrosu gibi popüler tarihi yerleri gezmelisin.

Kemer

Eylülde denize girilebilecek 6 yer

Antalya’nın bir diğer turistik ilçesi olan Kemer de tıpkı Side gibi yaz aylarında yoğun ilgi gören yerlerden. Bu yüzden eylülde hem ilçenin hem de denizin tadı daha güzel çıkıyor. Kemer merkezinde bulunan Ayışığı Plajı ve Kemer Marina’ya yakın olan Halk Plajı en sevilen denizlerden. Kemer’in Beldibi, Kiriş, Göynük ve Çamyuva gibi beldeleri de denize girmek için tercih edebileceğin plajlar barındırıyor.

Datça

Eylülde denize girilebilecek 6 yer

Bahar aylarının tadını çıkarmak için benim ideal tatil yerim Datça. Ilık havası, berrak denizi, sakin yaşamı ile eylül kaçamakları için çok güzel bir nokta burası. Haritadan bakınca Datça’ya ulaşım zor gözükse de Dalaman Havalimanı’na alacağın bir uçak bileti işini çok kolaylaştıracak! Denize girmek için Kargı Koyu, Hastanealtı Plajı, Palamutbükü gibi enfes seçeneklerin mevcut. Akşam üstü Kumluk Plajı’nda denize girip gün batınca kumsal üzerine masalarını kuran mekanlardan birine yerleşebilirsin.

Ayvalık

Eylülde denize girilebilecek 6 yer

Ayvalık’ın denizi her daim diğer tatil beldelerinin denizlerine göre soğuk oluyor. Eğer hem serin su hem incecik kumlar istiyorsan bu eylülde Ayvalık’a kaçmanı öneririm. Denize girmek için Altınoluk Sahili, Ortunç Koyu ve Sarımsaklı Plajı’nı ziyaret edebilirsin. “Gelmişken gezelim” dersen de Roka-Balık-Ayvalık yapmak için Cunda’ya, romantik gün batımı için Şeytan Sofrası’na, geçmişe yolculuk için eski Rum evlerine gidebilirsin.

Karaburun

Eylülde denize girilebilecek 6 yer

Eylül ayında denize girmek için uygun olan bir diğer yerse İzmir’in az bilinen şahane ilçesi Karaburun. Doğal güzelliği ile ziyaretçisini kendine hayran bırakan ilçe, oldukça küçük. Doğa kaçamağı için ideal olan bölgede Mordoğan, Bodrum Plajı ve Mimoza Koyu en sevilen denize girme noktalarından birkaçı. Dalış yapmak için de sıklıkla tercih edilen Karaburun’da, deniz altı dünyası da üstü kadar el değmemiş güzellikler barındırıyor. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na yalnızca 1,5 saat uzaklıkta olan Karaburun’da deniz kıyısına kamp kurarak dalga sesleri ve yıldızlar eşliğinde uyuyabilirsin.

Setenay Gökdağ
313 Yazı
Antalya doğumlu yazar, Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Lise yıllarından itibaren medyanın çeşitli alanlarında metin yazarı ve editör olarak çalıştı. Okuma, yazma ve seyahat etme tutkularını tek amaç altında birleştirmek adına, Enuygun’da seyahat yazıları yazmaya başladı. Şu anda da Turist Rehberliği bölümünde eğitim alarak seyahat yazılarına farklı bir gözle bakmayı hedefliyor. Boş bulduğu her an yollara çıkmayı, otostop çekerek seyahat etmeyi ve kamp yapmayı çok seviyor.
Yorumlar (1)