Evlilik cüzdanıyla tapuya şerh uygulaması

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Pek çok kadını mağdur eden tapu şerhi konusu, torba yasayla kadınların lehine dönüşüyor. Daha önce mahkeme kararıyla tapuya konulan şerh uygulaması artık eşten habersiz evlilik cüzdanı ve muhtar belgesiyle yapılabilecek. Böylece eşten habersiz evin satışına izin verilmeyecek.

Eşinden habersiz satış yapılamayacak

Belki yakın çevrenizde duymuşsunuzdur. Eşinden habersiz evini satan kocalara karşı kadını mağdur etmemek adına önemli bir karar alınıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Meclis’e sunduğu yeni uygulamaya göre kadın isterse evlilik cüzdanı ve muhtardan alınan bir belgeyle tapuya şerh koydurabilecek.

Hakim kararı gerekmeyecek

Önceleri tapuya şerh koydurabilmek için hakim kararı gerekiyordu, bu da işi zorlaştırıyordu. Torba yasayla birlikte Meclisten geçmesi durumunda artık bu işlem kolaylaşacak. Dilerseniz evinizin bulunduğu tapu müdürlüğüne evlilik cüzdanıyla başvuruda bulunup “Bu konut sadece kocamın değil aile konutudur” şerhi koydurulabileceksiniz. Böylece eşten habersiz evin satışı yapılamayacak.

Meclis’e sunulan torba yasada günlük hayatımızı etkileyen çok sayıda değişiklik var. Konuyla ilgili gelişmeleri yine bu satırlarda sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar