Son yıllarda yapılan araştırmalar tassarruftan gittikçe uzaklaştığımızı gösteriyordu. Bu konuda uzmanlardan çok uyarı gelince devlet işe el atmak istedi. Ve 10. Kalkınma Planı Dönüşüm Programı'nın 2. paketi açıklandı. Buna göre devlet, tasarruf konusuda daha etkili bir rol üstlenecek, ilk kez evlenecek ya da ikinci kez evleneceklere ise bazı kolaylıklar getirilecek. Nedir bunlar?

Vergi indirimi gelecek

Ev almak, evlenmek ya da çocuğunuzu okutmak için para biriktiriyorsanız buna vergi avantajı getirilecek. Örneğin BES'ten çıkarken ödenen vergiler daha çok azaltılacak. Ya da diyelim ki ev satın almak için her ay 200 ya da 300 TL'lik bir tasarruf yapıyorsanız devlet bundan vergi almayacak ya da ev alana ek para verecek.

Hisse senedi, bono gibi yatırım araçları kullanana da vergi avantajı

Vadeli mevduatların vadesinden önce çekilmesi durumunda da faiz ödemesi gerçekleşecek. Bono, hisse senedi gibi yatırım araçlarını en az 2 yıl tutana vergi avantajı getirilecek. Ancak tasarruf edene ya da ilk kez ev satın alana getirelecek avantajlar ikinci kez ev alana uygulanmayacak.

İkinci ev alana avantaj yok

Konut kredisiyle ikinci evini alan kredi faizinin %15'i oranında Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) ve %5 oranındaki Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) muafiyetinden yararlanamayacak. Bu da ikinci ev için kredi kullananın maliyetini arttıracak.

Yeni işe girene otomotik BES

Yeni kalkınma planında düşünülen bir başka plan da ilk kez işe girecekleri otomatik olarak BES yani Bireysel Emeklilik Sigortası'na dahi etmek.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.