Kentsel dönüşüm kapsamında evini müteahhite verenler için kredi desteği verilmişti. Şimdi de evini kendi imkanlarıyla yaptırmak isteyenler için de kredi desteği çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Afet Riski Alanlarının Dönüştürülmesi hakkındaki kanun çerçevesinde evini kendi imkanlarıyla yaptırmak isteyen hak sahipleri ya da iş yeri sahiplerine, Bakanlıkça özel hesaptan kredi verilebilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kredi verecek

Özellikle evin küçülmesini istemeyen aynı metrekarede ama yeni ve deprem yönetmeliğine uygun yapılmış bir evde oturmak isteyenler için avantajlı bir uygulama olacak. Siz evinizi yaptırmak ya da yıkmak için yine bir müteahhit firma ile anlaşabileceksiniz ancak evin inşaat maliyetlerini karşıladığınız için eviniz küçülmeden yeni bir eve sahip olabileceksiniz. Başka bir deyişle arsa maliyeti olmayacağı için uygun bir fiyata ve yine uygun koşullarda kredi kullanarak kendinize yeni bir ev, apartman ya da iş yeri yaptırabileceksiniz. Kullandırılacak kredilerin azami tutarları ile kredinin tahsis öncelikleri, özel hesabın finansman durumu, proje büyüklüğü, inşaat maliyetleri, inşaatların bulunduğu bölgeler dikkate alınarak Bakanlıkça her yıl belirlenerek ilan edilecek. Talep edilmesi halinde, Bakanlıkça belirlenen tutarların altında da kredi açılabilecek. Kredi kullanmak isteyenler Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine başvuracak.

 

Kredinin %25'i peşin verilecek

İncelenen krediler için belirlenen tutarda teminat alınacak. Sonra bakanlık ile sözleşme yapılacak. Konutunu veya iş yerini kendi imkanları ile yapmak isteyenlere açılan kredinin yüzde 25'i peşin, geri kalanı ise 3 eşit taksitte hak sahibinin hesabına aktarılacak. Bakanlık ayrıca yıkım kredisi de verilecek. Kredi geri ödemelerinde brüt inşaat alanı 100 metrekareye kadar olan konutlar için 120 ay, 101-150 metrekare konutlar için 84 ay, 150 metrekareden büyük konutlar için 60 ay ve 50 metrekare konutlar için de 48 aya kadar vadelendirilecek. Kredi taksit ödemelerine de en geç 24 ay sonra başlanacak. 

Evini kendi yaptırana kredi desteği

Tuğba Hacıbayramoğlu
2314 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.