Evini yenilemek isteyene kredi desteği

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Hükümet evini ya da işyerini yenileyene ya da yeniden yaptırmayı düşünenlere kredi kolaylığı getiriyor. Evi yıkılacak olanlara kira desteği sağlayacak olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, dönüşüm için alınacak kredi faizinin de yarısını ödeyecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı yeni tasarıya göre konutunu ve işyerini yeniden yaptırmayı düşünenler 100 bin TL, güçlendirme yaptıracaklar ise 50 bin TL kredi çekebilecek. Kredi faizinin konutlarda 4, işyerlerinde 3 puanlık kısmını devlet karşılayacak. Bakanlık bu konuyla ilgili bankalarla protokol imzalayacak. Bu görüşmelerde daha düşük faiz oranları ve kolay ödeme imkanları araştırılacak.

Faizin yarısını devletten

Bankaların tıpkı mortgage gibi yeni bir kredi kolu daha çıkarması bekleniyor. Bankalar, vatandaşa verdikleri kredinin her ay 4 puanlık indirime göre hesaplanan faiz tutarını bakanlıktan alacak. Evini yenilemek isteyen bir kişi mevcut sistemde 100 bin liralık kredi çektiğinde toplamda 10 yılda yaklaşık 70 bin lira faiz öderken, bu faizin yarısını devlet karşılayacak.

10 yıl vadeli 500 bin TL’ye kadar kredi

Yine ilgili taslağa göre kredilerin anapara geri ödemeleri yeni bina tamamlandıktan sonra başlayacak. Ancak burada 2 yıllık zaman limiti konuldu. Vatandaş dilerse 10 yıl vadeye kadar kredi çekebilecek. Bu faiz bakanlığın özel hesabından sağlanacak.

Kredi şartlarında binanın risk durumu ve içinde bulunan vatandaşların ekonomik durumları da belirleyici olacak. Kredi tutarı toplam 500 bin TL’yi geçemeyecek. Hak sahibi hesaptan ya da bankalardan aynı tür kredilerden aynı anda yararlanamayacak.

Kira desteği de gündemde

Faiz desteği 31 Aralık 2013’e kadar sağlanacak krediler için geçerli olacak. Ayrıca yine kentsel dönüşümde olduğu gibi evini yenilemek isteyenlere de kira yardımı konusunu tartışılıyor. Yaklaşık 500 lira kira yardımı yapılması da gündemde... Kenstel dönüşümle ilgili yazımızı okuyarak da bilgisi sahibi olabilirsiniz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar