Evin tamamını alamıyorsam yarısını alırım!

Mevcut gelir durumunuz konut almaya, kredi taksitlerini ödemeye yeterli değilse ya da ‘yatırım amaçlı ev alsam değerlenince de satsam’ diyor ama bunu tek başınıza yapamıyorsanız; ‘ortak konut sahibi olma’ ve bunun için ‘ortak konut kredisi kullanma’ imkanınız olduğunu biliyor musunuz?          

Ortak ev sahibi olma aslında yeni bir uygulama değil. Özellikle aile bağları kuvvetli ülkemizde karı-koca, abi-kardeş, anne-oğul, kuzen-kuzen birlikte ev sahibi olma durumu oldukça olağan. Hatta hisseli konutların satışında ya da veraset intikalinde yaşanan sorunları çoğumuz duymuşuzdur. Tüm bunlara paralel olarak bankaların ortak ev alımları için kredi vermeleri de yeni bir uygulama değil. Yalnızca şimdilerde konuyu değerlendirmelerinde bazı yenilikler ve esneklikler olduğundan bahsedebiliriz. Özellikle daha düşük gelir grubunun da ev sahibi olmasına olanak sağlayan bu uygulama ile bankalar, konut kredisi  müşteri sayısını artırmayı hedefliyor.

Bankalar geçmişte ortak konut kredisi kullandırmak için kredi alacak kişiler arasında kanbağı olması şartını arardı. Eskiden olduğu gibi hala bir kısım banka bu şartı arıyor. Hatta kimi banka bunu karı-koca ile sınırlıyor. İhtiyacı ve talebi gören bir kısım banka ise arkadaşlar arasında bile ortaklaşa ev ve konut kredisi kullanımına yönelik ürünler sunuyor. Üstelik bu ürünlere ciddi talep geldiğini belirtiyor.

Uygulamada ise farklılıklar  görülebiliyor. Bazı bankalar ortak tapu için tek bir kredi kullandırıyor. Ortaklardan biri borçlu diğeri kefil olarak görünüyor ama kefil de kredinin tümünden sorumlu oluyor. Bazı bankalar ise ayrı ayrı kredi açıyor. Maksimum ortak sayısı bankadan bankaya değişmekle birlikte genel uygulama 2 ile 4 arasında. Başvuru prosedürü ise çoğunlukla aynı. Gelir beyanı ve evin ekspertiz değerlendirmesi.

Mortgage kredileri son dönemlerde adından çokça sözettiriyor. Bunun en önemli nedeni kredi faizlerinde yaşanan tarihi düşüş. Çok değil iki sene önce yıllık %20’ler civarında dolaşan konut kredisi faizleri şu sıralar %11’lerde seyrediyor. Konut fiyatları ise 2007 seviyelerinin altında! Yani düşük faiz oranları ile kriz sonrası yeni yeni yükselme trendine geçen düşük konut fiyatları ev sahibi olmak için uygun dönem olduğuna işaret ediyor. ‘İyi ama tüm bunlar beni hiç mi hiç ilgilendirmiyor, gelirim ev almaya yeterli değil’ diyenlerdenseniz -ki yalnız değilsiniz; ailenizden ya da arkadaşlarınızdan birileri ile birlikte kredi kullanıp ortaklaşa ev sahibi olabilirsiniz. Yani tam bir ev alamasanız da belki yarım ev alma imkanınız vardır. Başlangıç için neden olmasın?

Betül Sungurlu
363 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.