Bir ev satın almak istiyorsunuz ancak amacınız oturmak değil de kiraya vererek yatırım yapmaksa, hangi bileşenlere dikkat etmelisiniz? Son yıllarda en çok kazandıran yatırım araçlarından biri de gayrimenkul oldu. Gayrimenkul fiyatları özellikle büyükşehirlerde ciddi şekilde arttı. Hatta Türkiye’deki bu artış dünya rekorunu bile zorluyor. Konut fiyat artışında dünya zirvesindeyiz başlıklı yazımızda bu oranlardan söz etmiştik. Hal böyle olunca pek çok kişi kiraya vereceği bir gayrimenkul almanın planlarını yapıyor. Üstelik satın aldığınız evi kiraya verdiğinizde konut kredisi taksitlerinin de büyük çoğunluğunu ödemiş oluyorsunuz. Ancak kiraya vermek için nasıl bir ev satın almalı? Hangi kriterlere dikkat etmeli.

İçindekiler

Evin nakit getirisi nasıl hesaplanır

Kiraya verilecek evin avantajlı olup olmadığına karar vermek için nakit getirisi, kira getirisi hesaplaması yapmak gerekir. Bunun için evin yıllık kira getirisini satış fiyatına bölüyorsunuz. Örneğin gayrimenkulün yıllık kira getirisi 6.000 TL ve evin satış fiyatı ise 120.000 TL ise bu ev kendisini 20 yılda amorti ediyor. Bir başka örnek daha verelim. Aylık 750 TL kiraya verilen bir evi 160.000 TL’ye satın alıysanız bu ev kendisini 19 yılda amorti eder. 20 yıla kadar amorti ediyorsa evin değeri makul ve yatırımınızın uygun olduğunu öngörebilirsiniz. 15 yıl ve altında ise sizin için fırsat ancak 20 yıl üzerinde ise sizin için yüksek maliyetli olabilir.

90 bin TL krediye aylık 712 TL ödeme!

Yukarıdaki örneğe benzer bir yatırım yapan bir kişi bakın aylık ne kadar ödeme yapacağını da hesaplayalım. Diyelim 30.000 TL birikiminiz var ve 120.000 TL bir ev satın aldınız. Bunun için 90.000 TL konut kredisi kullandınız. Kredi ödemeniz aylık 1.212 TL yapıyor. Bu evi 500.00’ye kira verdiğinizde aylık ödemeniz sadece 712 TL olacak. Beş yıl sonra ise eve yapılacak kira artışlarıyla birlikte aylık ödemeniz 400-500 TL’ye kadar düşebilecek. İlk başlarda 712 TL ama ortalamada 400-500 TL’lik aylık birikimle evin sahibi olabileceksiniz. Eğer bir miktar peşinatınız var ya da yatırım için ev satın almak istiyorsanız bu hesaplamalara dikkat etmenizi tavsiye ederiz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1354 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar