Evimizi peşin mi alalım yoksa krediyle mi?

tugbahacibayramoglu

Pek çok insan ev borcu gibi yüklü bir borcun altına girmek istemez, para biriktirip peşin olarak ev almaya çalışır. Ancak düşük faizli konut kredisi fırsatından yararlanabileceğiniz bir öneride bulunmak istiyorum. Şöyle ki, diyelim 150.000 TL peşinatınız var ve bu fiyata peşin bir ev alacaksınız ve borç harç olmayacak. Bu peşinatı biriktirmek için de aylık ortalama 1.000 TL ya da daha üzeri bir para birikimi yapıyorsunuz. Öyleyse size bir önerim var. 1.000 TL’yi biriktirmeye devam edin ve iki ev satın alın. Nasıl mı?

İçindekiler

Peşinatı ikiye bölün

150.000 TL peşinatı ikiye bölerek iki tane ev satın alabilirsiniz. Her iki ev için de 75.000 TL konut kredisi kullanabilirsiniz. Böylece bir peşinatla iki ev sahibi olabilirsiniz. 75.000 TL konut kredisinin aylık taksitleri 120 ay vadede 1.000 TL civarında. 150.000 TL’lik bir evi 600-700 TL civarında kiraya verebilirsiniz. 3-4 yıl sonra yıllık %10 kira artışıyla evinizin kirası, konut kredisi taksitini yakalar. Böylece hiçbir ödeme yapmadan ikinci bir eve sahip olursunuz. Kendi eviniz için de yine 3-4 yıl sonra 1.000 TL kredi taksiti ödemek zor gelmeyecektir. Böylece biraz sıkışarak bir değil, iki ev sahibi olabilirsiniz.

Para biriktirmek mi ev satın almak mı hangisi daha kazançlı?

Şöyle düşünün aylık 1.000 TL para biriktirseniz 10 yıl sonunda 120.000 TL yapar. Ancak aylık 1.000 TL kredi taksiti öderken 150.000 TL’ye satın aldığınız evin fiyatı 10 yıl sonunda kim bilir kaç para olacaktır. Ev fiyatlarının yıllık %20 artışını hesaplarsak evinizin 300.000 TL ve üzeri olması sürpriz olmaz.

Bir taşla iki kuş

Yani hep diyoruz ya ev gibi taşınmaz malları satın alanlar, genelde kazançlı çıkıyor. Bir de yatırımınızı talep gören bir yere yaptıysanız, yaşadınız. Diyelim ki işleriniz ters gitti, ödemelerde zorlanıyorsunuz. O zaman kiraya verdiğiniz evi satabilirsiniz. İpotekli ev satışı öyle çok zor bir şey değil. Kredi borcu olan ev nasıl satılır başlıklı yazımızdan konuyla ilgili ayrıntıları öğrenebilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1289 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN