Koronavirüs sebebiyle evlerimizden çıkamadığımız şu günlerde sağlıklı kalmak her şeyden önemli hale geldi. Evin bir köşesinde egzersiz yapmak, hem ruh ve beden sağlığımızı korumak hem de bağışıklık sistemimizi güçlendirmek adına çok doğru bir adım.

Daha önce hiç kendi başına egzersiz yapmamış olanlar için dev hizmet! Evde spor yapmak sandığımızdan daha kolay. En sevdiğin yolu seç, hemen bugün sağlığın için bir adım at!

* Önemli Not: Öneriler geneli kapsar, herhangi bir sağlık sorununa sahipsen profesyonel destek almadan veya bir eğitmene/doktora danışmadan lütfen hareket etme. Egzersizler öncesinde ve sonrasında esneme hareketlerini yapmayı da ihmal etme ki sakatlık ihtimalini en düşük seviyeye çekmiş ol. Ayrıca susuz kalmamaya mutlaka dikkat etmelisin!

Uçak Bileti
İçindekiler

Online Dersler

Online Dersler

Salgın tehlikesi öncesinde iş hayatının yoğunluğu ve zamansızlık şikayetleriyle oluşturulmuş olan online spor eğitimleri, evlere kapandığımız bu günlerde kaliteli zaman geçirmemiz için aradığımız yöntemlerden biri.

Canlı yayın veya önceden kaydedilmiş videolar üzerinden ilerleyen bu derslerde o kadar çok seçenek var ki sana uygun en az birine denk geleceğine eminim. Benim ilk tavsiyem deneyimli hocalarla çalışabileceğin canlı yayın dersleri. Bu sayede sorularına anında cevap alman da mümkün oluyor.

“Spora niyetlenmişken karantina bitse de devam ederim” diyorsan bulunduğun şehirdeki spor salonlarının online derslerini araştırabilirsin. Çok uygun fiyatlarla alabileceğin online dersler olduğu gibi bazı spor hocalarının ve salonlarının sosyal medya üzerinden yaptığı yayınları da ücretsiz takip edebilirsin.

Spor Uygulamaları

Spor App

Bir zamanlar, bir hevesle aldığın ama odanın bir köşesinde hüzünle yatan bir dambıl mı var? Onu kullanman için enfes bir fırsat! Dambıl yoksa içini doldurarak çalışabileceğin şişeler var. Hiçbiri yoksa vücut ağırlığın var. Hem kendi vücut ağırlığınla hem eldeki malzemelerle evinde spor yapmak için işini kolaylaştıran mobil uygulamalar da var. Kısacası tüm bahaneleri yakıyorum.

Mobil uygulamalar arasında seçim yapmak ve deneyerek ilerlemek yıldırıcı ve kafa karıştırıcı olabiliyor. Bu yüzden yine önerilerimle geldim, yaz bakalım.

Nike’ın spor uygulaması adeta bahaneleri yüzüne yüzüne vuruyor. Düzenli spor yapmak için teşvik ediyor, insanı heveslendiriyor. Freeletics uygulaması ise antrenman koçu özelliği ile ön plana çıkan bir uygulama. Bu iki uygulamada da kullanıcının gelişimi ve zaman ile yeni egzersiz programları öneriliyor. Bunlar dışında tek bir bölgeye yoğunlaşmak istersen buna uygun mobil uygulamalar da mevcut.

Pilates

Pilates

Yaygın bilinenin aksine, evde pilates yaparken envai çeşit malzeme ilk şart değil. Yalnızca mat ve vücut ağırlığın ile temel seviye hareketleri yapman mümkün. Günde 15 dakika ile başlayacağın pilates egzersizlerini zaman geçtikçe 50 dakikaya kadar çıkarabilirsin. Daha önce pilates yaptıysan bile temel seviye hareketlere geri dönmen ve kısa seanslarla başlaman önerilir.

Matını evin ferah bir yerine sermen önemli. Bu sayede hareket ederken eşyalara çarpmaktan çekinmezsin. YouTube ve mobil uygulamalardan video açarak karşına yerleştirebilirsin.

Eğer video aramakla uğraşmak istemiyorsan sana birkaç öneri ile geleyim. Pilates eğitmeni olan Verda Kutsal’ın YouTube kanalına göz atabilirsin. Ayrıca yine eğitmen olan ve her seviye için videosu bulunan Ebru Karaduman’ın kanalı da senin için eğitici olabilir.

Pilates yaparken vücudunu dinlemeyi ve nefesini kontrol etmeyi ihmal etmemelisin. İlk başlarda nefes kontrolü biraz zorlasa da zaman içerisinde gelişimi görebilirsin. Vücudunu dinlerken herhangi bir acı hissettiğin an hareketi bırak ve esneme hareketlerini yap. Acı ile spor yapmanın vücuda bir faydası olmayacak.

Şimdi hazırsın, artık pilates zamanı!

Yoga

Yoga

Yoganın bir spor türü olup olmadığı spor eğitmenleri arasında bile bir tartışma konusu. Ancak herkesin söylediği bir gerçek var. Yoga hem fiziken daha dirençli ve esnek bir yapıya sahip olmak hem de psikolojik olarak rahatlamak için sıkça öneriliyor. Üstelik yogayı da sadece mat ile yapabilirsin!

Yoga aynı zamanda bir ritüel de barındırabiliyor. Bu sebeple zaman ve mekân seçimleri önemli. Balkon, teras gibi açık havada yapabileceğin yogayı evin iç kısmında güneş gören, huzurlu ve temiz hava alabileceğin bir köşede yapmanı tavsiye ederim. Ayrıca konsantrasyonu arttırmak için arka planda kısık sesle hafif bir müzik çalabilir, ortamda mum veya tütsü yakabilirsin. Bunlar tamamen sana bıraktığım tercihler.

Yoga için de çok sayıda mobil uygulama ve YouTube kanalı mevcut. Aynı zamanda yoga stüdyoları ve eğitmenleri Instragram üzerinden canlı yayın yaparak ders verebiliyorlar. Ben özellikle Yoga With Adriene isimli YouTube kanalını çok sevdim. Yoga Studio da bu alandaki favori mobil uygulamalarımdan biri. Dilersen kendi sevdiklerini keşfedebilir veya önerilere göz atabilirsin.

Yoga ile stresten uzaklaştığını, kendini keşfettiğini ve bedeninin bildiğinden daha esnek olduğunu zaman içinde öğreneceksin. Bütün bunlara yol açan egzersizlerde kendini zorlamaman gerektiğini hatırlatmadan geçmeyeyim. Tüm hareketleri tamamladığında dinlenme pozu ile bitirmelisin. Hayat ne kadar stresli olursa olsun, dinlenme pozunda uzanırken psikolojik sağlığın için hayatına minik bir mola vermen senin için en iyisi.

Arnold Schwarzenegger’in Spor Programı

Arnold | Arnold Schwarzenegger

“Terminatör” isimli film serisi ile üne kavuşan eski oyuncu, spor eğitmeni ve vücut geliştirmeci Arnold Schwarzenegger; Instagram hesabı üzerinden bir duyuru yaptı. “Bu kriz esnasında kontrol edemediğimiz çok şey var, bu yüzden kontrol edebildiğimiz şeylere odaklanmalıyız” diyerek vücut geliştirme kariyerinin başlangıcında oluşturduğu, spor salonuna gitmeyi gerektirmeyen spor programını fotoğrafları ile yayınladı. Tamamen ücretsiz olan bu spor programı evde kolaylıkla yapılabilecek seviyede.

Bazılarımız Schwarzenegger gibi kaslara sahip olmak istiyor olabilir. Ünlü oyuncunun internette, yine ücretsiz, bulabileceğiniz çeşitli seviyelerde çalışma programları da bulunuyor. Başlangıç seviyesi için pek uygun olmasa da eğer düzenli spor yapan biriysen mutlaka göz atmalısın!


setenaygokdag
Setenay Gökdağ
48 Yazı
Antalya doğumlu yazar, Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Lise yıllarından itibaren medyanın çeşitli alanlarında metin yazarı ve editör olarak çalıştı. Okuma, yazma ve seyahat etme tutkularını tek amaç altında birleştirmek adına, Enuygun’da seyahat yazıları yazmaya başladı. Şu anda da Turist Rehberliği bölümünde eğitim alarak seyahat yazılarına farklı bir gözle bakmayı hedefliyor. Boş bulduğu her an yollara çıkmayı, otostop çekerek seyahat etmeyi ve kamp yapmayı çok seviyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar