Uzun bir süredir evlerimizde vakit geçirdiğimiz için yeni hobi arayışları içerisindeyiz. Dizi ya da film izlemek, kitap okumak, yeni şeyler öğrenmek, yemek yapmak gibi aktiviteleri fazlasıyla tükettik diye düşünüyorum. Böyle daha önce hiç denemediğimiz, öğrenmekle uğraşırken zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacağımız hobilere ihtiyacımız var. Ben de kendine yeni uğraşlar arayan birisi olarak bulduğum fikirleri paylaşmak istedim. Hadi gel, evdeki günlerini güzelleştirecek hobiyi bulalım.

Punch

Evde keyifli vakit geçireceğin hobiler

Anneannelerimizin evlerinde, annelerimizin çeyizinde gördüğümüz kanaviçeler geri döndü. Nasıl modada vatkalar, geniş paça pantolonlar gibi geçmişte çok moda olan şeyler geri dönüyorsa hobilerde de geçmişe dönüş yaşanıyor. Tabii anneannelerimizin o el emeği göz nuru kanaviçeleri, modern bir hale geldi ve adı punch oldu.

Punch aslında bir işleme tekniği ve kendine has bir iğnesi var. İğnesi farklı olduğu için yaptığın işleme 3 boyutlu oluyor. Kasnağa geçirdiğin kumaşın üzerine punch iğnesiyle istediğin motifi işliyorsun. İşleme bittikten sonra kumaşın düzünü çeviriyorsun ve bir de bakmışsın kabartılı bir doku oluşmuş. Şimdi aklında şu soru olabilir, motifimi kendim oluşturmayı beceremezsem ne olacak? Merak etme bu soruyu ben de kendime çok sordum ama bir de baktım ki punch setleri kumaşın üzerine motif çizilmiş şekilde de satılıyorlar. Sana sadece farklı renkte iplerle dokumak kalıyor. El işlerine pek yatkınlığın yoksa ilk başladığında hiç beceremiyormuşsun gibi gelebilir ama merak etme zamanla sen de bir punch ustası olabilirsin.

Yeni nesil resim 

Evde keyifli vakit geçireceğin hobiler

Resim yapmak konusunda çok yetenekli olanlar bu maddeyi direkt geçebilir. Sizler zaten evde kaldığımız bu uzun süre boyunca harika eserlere imza atmışsınızdır ve atmaya da devam ediyorsunuzdur. Ben ne yazık ki resim konusunda yetenekli biri değilim ama her zaman tuvalin karşısına oturup harikalar yaratanlara karşı bir hayranlığım oldu ve resim yapabilmek istedim. Eğer sen de benim gibi resim konusunda çok yetenekli değilsen doğru yerdesin.

Boş bir tuvalin karşısına geçip sıfırdan resim yapamıyor olabiliriz, hatta belki Cin Ali bile çizemiyor olabiliriz, ama numaralandırılmış bir resmi numaralara denk gelen boyalarla boyayabiliriz. Birçok farklı sitede satılan resimler arasından istediğini seçiyorsun. Tuval renklere göre bölünmüş ve numaralandırmış şekilde geliyor. Numaralara denk gelen boyaları da etiketli bir şekilde gönderiyorlar. Sana sadece numaralandırılmış alanları renklere göre boyamak kalıyor. Boyama yaparken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsun ve renklerin terapisiyle kendini iyi hissediyorsun.

Makrome

Evde keyifli vakit geçireceğin hobiler

Sosyal medyada aşırı derecede popüler olan bir diğer hobiye geldi sıra: makrome. Hızlandırılmış tekniklerle çekilen kısa videolardan tut, farklı farklı dekorasyon ürünlerinin nasıl yapılacağını anlatan uzun videolara kadar her yer makrome videosuyla dolu. Özellikle makrome duvar süsleri yapmak çok popüler ama makromeyle çok farklı ürünler elde edenler de var.

Makrome ne demek önce ondan bahsetmek istiyorum. Düğümleme teknikleri kullanılarak yapılan ürünlere makrome deniyor. Babilliler ve Asurlular tarafından bile kullanılmış olan makrome tekniği yine kanaviçe gibi geçmişten gelen bir aktivite. Dediğim gibi her yerde makrome videolarına rastlayabilirsin. Bu videolardan da anlayacağın üzere makrome tamamen elle yapılıyor. İğne, tığ ya da şiş gibi bir malzemeye ihtiyacın yok. Sadece ellerini kullanarak kendine güzel bir duvar süsü ya da belki yılbaşı ağacın için bir süs hazırlayabilirsin.

Amigurumi

Evde keyifli vakit geçireceğin hobiler

“Bu nedir ya?” dediğini duyar gibiyim. Amigurumi, Japonca bir kelime ve oyuncak yapma sanatı demek. Hatta “ami” örülmüş, “nuigirimi” doldurulmuş oyuncak anlamına geliyor. Bu iki kelimenin birleşimi de bize bu güzel hobiyi getiriyor. Son yıllarda çok popüler olan amigurumi ile birbirinden tatlı oyuncaklar örebilirsin. Özellikle çocuğun varsa amigurumi sayesinde beraber etkinlik yapabilirsiniz.

Amigurumi, tığ örgü ve sık iğne tekniğiyle yapılan bir örgü. İlmek artırarak ya da eksilterek oyuncağın dışını örüyorsun ve sonrasında oyuncağın içini elyafla dolduruyorsun. Kullanılan ipler kolay kopmayan ipler olduğundan oyuncağın çok uzun ömürlü oluyor ve aynı zamanda da makinede yıkanıp temizlenebiliyor. Ancak amigurumi, el işiyle çok alakası olmayanlar için ilk başta zor bir hobi olabilir. Ben ilk denediğimde asla bitmeyecek gibi hissetmiştim ve çok zorlanmıştım ama pes etmeyip ortaya tatlı bir oyuncak çıkartınca insan mutlu oluyor. Hele o oyuncağı bir çocuğa hediye ettiğinde yüzündeki mutluluk paha biçilemez.

Teraryum

Evde keyifli vakit geçireceğin hobiler

Evde kaldığımız dönemde çiçek yetiştirmeyle ilgilenenlerimiz de oldu. Evimize bitkiler alıp yaşam alanımızı güzelleştirmek istedik, onlarla vakit geçirerek kendimizi rahatlattık. Şimdi ise teraryum zamanı. Teraryumları arkadaşlarına çiçek gönderirken görmüşsündür ya da belki sana da teraryum hediye edilmiştir. Peki evde teraryum yapabileceğini biliyor muydun?

Teraryumu kısaca tanımlamak gerekirse kelime anlamını “toprak akvaryumu” olarak tanımlayabiliriz. Evde daha önce beslediğin balıktan kalan bir fanusun varsa hemen o boş fanusu değerlendirelim. Bu fanusun içinde minyatür bir bitki yetiştirme alanı oluşturacağız. Teraryumda her bitkiyi yetiştirmek mümkün değil. Teraryum bitkileri nemli ortamlarda yaşayabilen ve doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymayan bitkiler olmalı. Kaktüs, sukulent, arapsaçı, japon şemsiyesi, fitonya gibi bitkiler teraryuma uygun bitkilerden sadece bazıları. Bu arada internette evde teraryum yapmak için setler de satılıyor. Direkt onlardan alarak da yapabilirsin. Malzemeleri ayrı ayrı alıp yapmayı da tercih edebilirsin. Tamamen sana kalmış.

Mum

Evde keyifli vakit geçireceğin hobiler

Mum severler toplaşıyor. Rengarenk, çeşit çeşit mumlarla evin her yerini doldurup mum ışığında romantik bir ortam yaratmanın tam mevsimindeyiz. Mevsim de doğruyken ve evde aktivite ararken neden kendi mumumuzu kendimiz yapmayalım ki? Yılbaşı da geliyor, evde farklı farklı mumlar yaparak sevdiklerine de hediye edebilirsin. Böylece ne hediye alacağım derdinden de kurtulmuş olursun.

Mum yapmak için ihtiyacın olan malzemeler aslında basit. Balmumu ve fitil aldıktan sonra evde kolayca mum yapabilirsin. Balmumu alırken iki seçeneğin var, parafin mumu ya da soya mumu tercih edebilirsin. Genelde mum yapımında parafin mumu kullanılıyor ve aynı zamanda ucuz da. Ayrıca hızlı eriyip kolay renklenmesi de mum yapımına yeni başlayanlar için kolaylık sağlıyor. Ancak parafin mumu eridiğin bazı kimyasallar yayılıyor ve cildi tahriş edebiliyor. Bu nedenle ekstra dikkatli olmalısın. Soya mumu ise daha yavaş yanıyor ve kolay temizleniyor. Ayrıca evde daha önce yaktığın yarım kalmış mumlarını ya da önceden alıp şu an beğenmediğin mumları da eriterek yeni bir muma dönüştürebilirsin.

Kolay kuruyan kil

Evde keyifli vakit geçireceğin hobiler

Daha önce kille ödev yapmak zorunda kalanlar olmuş olabilir aramızda. Genelde bu ödevler killi toprakla yapılması gereken ödevler olur ve ortalık biraz kirlenebilir. Bu önerimde havada kuruyan kilden bahsedeceğim. Havayla kuruyan kil kullanarak fırınlamaya gerek kalmadan ve etrafı çok da dağıtmadan ne istersen yapabilirsin. İstersen sanatçılığını konuşturup heykeller yap, istersen çiçeklerin için saksı… Hatta yılbaşı ağacın için süs bile yapabilirsin. Başlangıç setlerinden alarak boya ve heykel şekillendirici aletlerle yaratıcılığını kullanabilirsin.

Kil hamurunu evdeki malzemelerle de çok kolay bir şekilde yapabilirsin. Bir kaba 1 su bardağı un, 3 su bardağı su ve 1 çay bardağı tuz koyarak yoğurup kil hamuru elde edebilirsin. Bu tarifteki en önemli malzeme tuz çünkü hamurun bağlanmasını tuz sağlıyor. Malzemelerini yoğurup oluşturduğun hamura istediğin şekli verebilirsin. Aile bireylerinin el izlerini ya da evcil hayvanının patisini basarak kendine tatlı anılar oluşturabilirsin. Şekil verdikten sonra 130 derece fırında 30 dakika hamurunu pişirerek süslerine ya da heykellerine kavuşabilirsin.

Nihan Bayram
465 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.