Ev satın almak isteyenler en çok konut kredisi faiz oranlarının yüksekliğinden ve peşinat bulamamaktan yakınır. Enuygun'a da konuyla ilgili sık sık kullanıcılarımızdan mesajlar geliyor. Ancak son aylardaki düzenlemelerle ev satın almak isteyenlere bir dizi kolaylık sağlandı. Nedir bunlar?

Faiz oranları düştü

Öncelikle konut kredisi faiz oranlarında ciddi bir indirime gidildi. 120 ay vadeli kredilerde %0,95'ten başlayan faiz oranlarıyla isteyenler konut kredisi kullanabiliyor. Aylık taksitlerde ve toplam geri ödemelerde de düşüş oldu. Geçtiğimiz aylara göre 120 ay vadeli 100.000 TL kredi kullanmak isteyenlerin aylık taksitleri, yaklaşık 130 TL -150 TL aralığında azaldı. Toplam geri ödemelerde de 16.000 TL ile 20.000 TL'yi bulan farklar var. Örneğin şu sıralar %0,95 faiz oranıyla aylık 1.400 TL taksitle 120 ay vadeli 100.000 TL kredi kullanabiliyorsunuz.

Konut peşinatı %20'e geriledi

Konut kredisiyle ev satın almak isteyenler için bir başka kolaylık da peşinatta oldu. Kredilerle ilgili yapılan yeni düzenlemelere göre konut kredisi peşinatı için ödemeniz gereken %25 peşinat zorunluluğu, %20'ye indirildi. Bu da peşinat konusunda sıkıntı çekenler için iyi bir fırsat yarattı. Özellikle daha yüklü kredi kullanacaklar için örneğin 300.000 TL kredi kullanacak bir kişi için peşinat 15.000 TL daha indirimli oluyor. Üst üste alınan bu iki kararla konut kredisiyle ev satın almak isteyenlere kolaylık sağlamış oldu. Bire bir etkilemese bile, konut kredisi kullanmak isteyenlere ihtiyaç kredisinde vadenin 48 aya çıkartılması da olumlu yönde etkileyebilir. Bazı kişiler konut kredisi peşinatı için eş ya da anne baba gibi kişilere ihtiyaç kredisi kullandırtabiliyor. Bu durumda ihtiyaç kredisi vadesinin 48 aya çıkartılması olumlu katkı yapacaktır.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.