Konut kredisi kullanarak ev satın almak isteyenlerin kafalarının karışık olduğunu biliyoruz. Çünkü faiz oranları geçtiğimiz yıllara nazaran yüksek. Ancak böyle bir ortamda beklemek mi yoksa ev satın almak mı doğru? Siz de şu sıralar karar vermekte zorlanıyorsanız bu yazımıza mutlaka göz atın.

İçindekiler

Faizler düşünce yeniden yapılandırabilirsiniz

Pek çoğumuzun ev alma çabası ya da planı var ama ya kredi çekmekten çekiniyor ya da doğru zaman olduğunu düşünmüyoruz. Aslında doğru zaman için öncelikle sizin kredi çekmeye hazır hissetmeniz lazım. Çünkü faiz oranları yüksek bile olsa düşebilir, ev fiyatları artabilir. Şu sıralar eğer faiz oranları yüksek diye kredi kullanmaktan çekiniyorsanız bir kez daha düşünün. Hatta sizi rahatlatacak bir öneri de bulunayım. Evet konut kredisi faiz oranları şu sıralar oldukça yüksek ancak genelde borç 120 ay yani 10 yıllık alındığı için bu süre zarfında faiz oranlarında mutlaka değişiklikler olacaktır. 6 yıldır Enuygun.com'da konut kredisine dair yazılar yazıyorum. Kredi faizlerinin 120 ayda %1,20 hatta daha üzerine de çıktığına tanık oldum %0,70'lere kadar gerilediğini de gördüm. Faiz oranları yıldan yıla hatta aydan aya değişiklik gösterebiliyor.

İlk yıllar fazla faiz ödemeyi göze alın

İlk yıllar daha fazla faiz ödemeyi göz alıp sonraki yıllar faizler düştüğünde kredinizi yeniden yapılandırmanız mümkün. Böylece beklediğiniz sürece kira ödemekten kurtulabilir artan ev fiyatlarından etkilenmemiş olabilirsiniz. İlk zamanlar yüksek faiz ödeseniz bile sonraki yapılandırma sayesinde toplamda faize ödeyeceğiniz tutardan düşüş sağlamış olursunuz. Ev fiyatları artmadan Ev alma planlarını ertelemek istemiyorsanız kredinizi şimdi kullanın sonrasında faizlerdeki değişimi takip etmeye başlayın. Faiz oranları %1'in altına düşünce de yapılandırma için görüşmeler yapın. Önce kredi kullandığınız bankaya danışın onlardan istediğiniz yanıtı almazsanız diğer bankalara da bakabilirsiniz.

Faiz oranları düşer mi?

Faiz oranlarının ne zaman düşeceği yönünde bir tahmin yapmak zor ancak yukarıda da belirttiğim gibi her yıl hatta yıl içerisinde sürekli değişen faiz oranlarıyla karşılaştık. Önümüzdeki bir kaç ay içinde faiz oranları düşer diye bir öngörüde bulunmak zor ancak önümüzdeki yıllar için bu beklenti yüksek. Beklediğiniz zaman yükselen ev fiyatlarıyla karşılaşmanız da olası. Ev fiyatları eskisi kadar hızlı yükselmese de özellikle yeni ev fiyatları mecburen artıyor. Çünkü demirinden çimentosuna, pencere kapı dolap banyo, asansör gibi evin içinde kullanılan tüm malzemelere zam geliyor. Bu da ister istemez ev fiyatlarını etkiliyor. Üstelik şu sıralar fiyatı uygun bir ev bulduysanız fırsatı kaçırmayın.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar