Ev satın alırken net brüt karmaşasına son

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Ev satın alırken en çok tartıştığımız konuların başında gelir evin metrekaresi. Size söylenen metrekarelerle evi gezdiğinizde gördüğünüz metrekareler nedense birbirini tutmaz. Diyelim ki 130 metrekare olarak satılan bir evin neredeyse 30 metrekaresi aslında sizin evinizde kullanabildiğiniz bir alan değildir.

Ortak alan eve katılıyordu

Genelde müteahhitler otopark, apartman, apartman boşlukları, çatı araları, ortak kullanım alanları vs. tüm bunlar dairelere dahil ederek satıyorlardı. Böylece ev satın alırken hem kafanız karışıyor hem de metrekare bazlı satışlarda aslında kullanmadığınız onlarca metrekare alanın da parasını ödüyordunuz.

Bakanlık tüm valiliklere genelge gönderdi

En sonunda bakanlık bu duruma el koydu. Konut satışlarında brüt net metrekare karmaşasını kaldırdı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 81 ilin valiline gönderdiği bir bildirge ile bundan böyle konut satışlarında net ve brüt kavramının net olarak belirlenmesini istedi, sözleşmelerde tüm bilgilerin yer alması gerektiğini belirtip aksi şekilde davrananların suçlu sayılacağını vurguladı.

Evin net ve brüt metrekare alanını söylemeyenler suçlu sayılacak

Artık ev satın almaya gittiğinizde evin net ve brüt metrekare fiyatlarını mutlaka net bir şekilde öğrenmek istediğinizi belirtin. Zaten bunu artık size söylemek zorundalar. Böylece evinize taşındığınızda hayal kırıklığı yaşamazsınız.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar