Konut satın alanların iyi doğru ve uygun bir yatırım yapıp yapmadıkları anlamanın en önemli yolu metrekare fiyatlarıdır. Basit bir hesaplamayla satın aldığınız evin metrekare fiyatını çıkartabilirsiniz. Örneğin 100 metrekare bir ev satın alacaksınız evin fiyatı ise 200.000 TL. Bu evin metrekare fiyatı 2.000 TL oluyor. Tabi bu hesaplamayı net metrekare için yaptım. Evin net metrekaresi bazen bürüt ile çok fark olabiliyor. O zamanda örneğin evin neti 70 metrekare ise bu fiyat yaklaşık 3.000 TL'ye çıkıyor.

İçindekiler

İstanbul’da ortalama 3.000 TL’ye çıktı

Eylül 2014 istatistiklerine göre İstanbul'da metrekare brim fiyatları 3.000 TL'ye kadar yükseldi. Geçen yıl 2.450 olan ortalama fiyatta ciddi bir artış var. Tabi fiyatlar da semtler arası farklılık gösteriyor. Ama şöyle bir ortalama yapabiliriz ki örneğin İstanbul'dan 100 metrekare bir ev satın alıyorsanız hele de bu ev yeni yapılmış bir inşaat ise ve metrekaresine 2.000 TL civarında bir rakam ödediyseniz uygun fiyatlı bir ev satın almış olursunuz. Belli semtlerde ya da boğaz görünümlü cadde üzeri gibi önemli durumlarda metrekare fiyatı çok yukarılara çıkabilir ancak genel olarak metrekare fiyatı 2.000 TL ve altında evler İstanbul için uygun fiyatlı oluyor.

 

Yatırımı sorgulayın

Metrekare fiyatları küçük şehirlerde biraz daha az olabiliyor. Ev satın alırken bu hesaplamayı yapmak, doğru bir yatırım yapıp yapmadığınızı görmek adına faydalı olacaktır. Bu arada evlerdeki net bürüt karmaşasına da bakanlık el koydu. Evler artık net ve brüt metrekareleri söylenerek satılacak. Dilerseniz diğer büyük şehirlerimizden de metrekare fiyatlarını verelim.

Büyükşehirlerde konut metrekare fiyatları

 Şehir

 Konut metrekare fiyatlari

 İstanbul

 2.824 TL

 Ankara

 1.405 TL

 İzmir

 1.722 TL

 Antalya

 1.368 TL

 Bursa

 1.143 TL

 

 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN