• Anasayfa
  • Bilgi
  • Ev satın alırken dikkat etmeniz gereken 5 püf noktası

Ev satın alırken dikkat etmeniz gereken 5 püf noktası

tugbahacibayramoglu

Ev satın alırken yaşanan süreç biraz zorlayıcı olabiliyor. Neticede ederi yüksek bir alışveriş yapıyorsunuz belki yüklü bir de borca giriyorsunuz. Bu yüzden ev satın alırken bazı kriterlere dikkat etmek şart. İşte ev satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli 5 püf noktası...

İçindekiler

1- Tapu incelemesi

Öncelikle evin satın almadan hatta kredi başvurusu yapmadan önce mutlaka evin tapuda durumunu inceleyin. Aksi taktirde hem zaman kaybetmiş olursunuz hem de örneğin boş yere ekspertiz ücreti ödersiniz. Hatta krediyle ev satın almayacaksanız ekspertiz de devreye girmeyeceği için dolandırılma ihtimaliniz bile olabilir. Güvendiğiniz bir emlak ofisi aracılığıyla ev satın alacaksanız tapu incelemesini onlar sizin yerinize yapar. Ancak direkt müteahhit ya da ev sahibinden alacaksanız mutlaka evin durumunu inceleyin. Bazen aynı ev bir kaç kişiye satılabiliyor, evin iskanında sorun çıkabiliyor ya da arsası örneğin su havzası olabiliyor. İlerleyen zamanlarda evi satmak istediğinizde sıkıntı çıkabilir. Bu yüzden tapu fotokopisiyle birlikte bir inceleme yapın.

2- Piyasa ve fiyat incelemesi

Ev almadan önce piyasa semt ve fiyat araştırması yapmanız şart. Bu konuda sadece internet ilanlarına ya da insanların konuşmalarına kanmayın. Bizzat satın alacakmış gibi bir araştırma yapın. Kulaktan dolma laflarla ev fiyatlarını gerçekmiş gibi düşünmeyin. Bizzat siz arayın gidin fiyat sorun. Satın almak istediğiniz ev benzerleriyle aşağı yukarı aynı fiyatta ya da daha düşükse o zaman doğru tercih yapmış olursunuz. Ya da örneğin aynı sitede konumundan dolayı çok farklı ev fiyatları çıkabiliyor. Fiyatlar biraz şişmiş ise örneğin eksperler istediğiniz kadar kredi çıkmasına onay vermeyebilir. Konut kredilerine göz atmak için tıklayabilirsiniz

3- Evin kullanışı

Özellikle oturmak için ev satın alacaksanız evin kullanışı çok önemli. Boş ev size farklı görünebilir. Ya da maketten ve inşaattan ev satın alırken plandaki ev ile bitmiş ev farklı çıkabilir. İyi inceleyin ev tamamlanmışsa metre ile ölçün, evde yapabileceğiniz değişiklikler olup olmayacağına bakın. Satın aldıktan kısa bir süre sonra evin kullanımından memnun olmayanlar çıkabiliyor.

4- Aidatlar

Aidatlar bazen çok ciddi boyutlara varabiliyor. Evin o anki aidatını sorun, hatta bu konuda o evde ya da sitede oturanlara danışın. Şunu unutmayın ki aidatların sonrasında düşme ihtimali zordur. Satış ofisleri size net bir rakam vermiyorsa iyi düşünün. Verilen rakamın da düşmeyeceğini hesaplayın. Çünkü tam site doldu aidatlar düşecek diye düşünürken evlerde bazı eksiklikler çıkacak ve yeniden bunlar aidatlara eklenecektir. Aidat sorunu ev satın almada ve kiralamada sıkıntılar yaratabiliyor.

5- Evin durumu (Boş, kiracılı vs)

Satın alacağınız evin durumu boş veya kiracı olup olmadığı ya da inşaat süreci de önemli. Çünkü beklenmedik gelişmeler olabiliyor. Örneğin inşaat halinde bir ev satın aldınız ve evin bir kaç ay sonra biteceğini söyleyebilirler. Ancak bazen evdeki hesap çarşıya uymayabiliyor. Evin bitişi uzayabilir, siz oturduğunuz evi satmış olabilir ya da çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Bu hesaplamaları iyi yapın. Yine içerisinde kiracı oturan bir evi satın aldıysanız da dikkatli olun. Kiracı hemen çıkmayabilir, işi uzatabilir.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN