Ev satın alırken ceza yemeyin!

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Konut kredisiyle ev satın alanlar ya da alacaklar dikkat! Tapu harcınızı yatırırken, en az kullandığınız kredi tutarı kadar tapuda rayiç bedel gösterin ve buna karşılık gelen %4 tapu harcını yatırın. Aksi halde ciddi cezai yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. Maliye Bakanlığı krediyle satın alınan evleri incelemeye aldı ve 129.3 milyon lira ceza kesti.

Pek çok kişi tapu harcını yatırırken tapuda kayıtlı olan değer üzerinden yatırmayı tercih eder. Tapu harcı genelde alıcı ve satıcı arasında ortak ödenir. Örneğin evi 300.000 TL'ye satın aldınız, tapuda evinizin değeri 100.000 TL gözüküyor. 100.000 TL için %4 yani 4.000 TL tapu harcı yatırmanız gerekir. Siz bu evi satın alırken 100.000 TL peşin verip, 200.000 TL de kredi kullandınız. Tapu harcınızı evin rayiç bedeli üzerinden 100.000 TL gibi düşünüp 4.000 TL olarak yatırdınız. Ancak maliye inceleme yaptığında 200.000 TL kredi kullandığınız için vergi kaçırdığınızı tespit ediyor ve ceza kesiyor. Üstelik bu cezayı hem alıcıya hem de satıcıya kesiyor.

Yani sizin %4 tapu harcı kuralına göre en az 8.000 TL hatta tamamına bakılacaksa 12.000 TL harç yatırmanız gerekiyor. Hatta yakın zamanda Maliye Bakanlığı'nın sadece kredili değil tüm satışları bu şekilde inceleme altına alacağı söyleniyor. İşte bu yüzden ileride ceza yükümlülüğüyle karşılaşmamak için alıcı ve satıcının bu tutarı ödeme konusunda anlaşmasında fayda var.

 

Peşin alımlar da incelemeye alınıyor

Maliye Bakanlığı ayrıca sadece krediyle satışları incelemeye almıyor. Yakın zamanda peşin satışları da inceleme alıp alıcı ve satıcılara ceza göndermesi gündemde. Evini peşin satıp, rayiç bedelini düşük gösterenleri bekleyen bir başka tehlike de hesaplarındaki para. Diyelim siz evinizi 300.000 TL'ye ve peşin sattınız. Tapu harcını da rayiç bedeli üzerinden 100.000 TL üzerinden yatırdınız. Ancak sizin hesabınızda bir anda 300.000 TL para gözükünce Maliye sizi incelemeye alıyor. “Bu parayı nereden buldunuz” sorusuna vereceğiniz “Ev satışı” yanıtı üzerine de ev satış işlemleriniz incelemeye alınıyor. Bu durumda yine tapu harcınızı eksik yatırdığınız için hem alıcı hem satıcı vergi cezasıyla karşılaşmış oluyorsunuz.

İleride herhangi bir vergi borcuyla karşılaşmamak için evinizin harcını gerçek değerinde ödemenizi tavsiye ederiz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2044 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar