Klasik ev sahibi kiracı ilişkilerinin aksine ev sahibi ile çok iyi geçindiniz,  tüm ödemeleri zamanında yaptınız, eve de hiçbir hasar vermediniz. Sözleşmeniz bittiğinde depozitonuzu alıp çıkmanız ve bu ev sahibi kiracı ilişkinizin bitmiş olması gerekiyor, fakat ev sahibi depozito bedelini geri ödemiyor ve siz de istemeden de olsa sıkça duyduğunuz sorunun bir tarafı oldunuz. Merak etmeyin depozitoyu hukuksal yollarla alabilirsiniz.

Depozito evde oluşabilecek hasarlara ve elektrik, su gibi yapılmamış ödemelere karşılık önlem olarak ev sahibine nakit veya senet olarak yapılan ödemelerdir. Bu ödemeler yapılırken senet veya sözleşmede teminat olarak yer almış olmalarına ve neleri kapsadığına dikkat etmelisiniz.

Dekontları atmayın

Depozitoyu eksiksiz alabilmek için evi eksiksiz teslim etmeniz gerekiyor. Evi eksiksiz ve aldığınız şartlarda teslim ettiğinize, anahtarı da ev sahibinize verdiğinize dair yapılması gereken teslim tesellüm belgesini düzenlemeyi unutmayınız. Bu belge sonradan haklarınızı koruyabilmeniz açısından son derece faydalı olacaktır. Kira ödemelerini, apartman aidat makbuzlarını ve ödenmiş su, elektrik gibi faturaların dekontlarını saklamayı da unutmayınız.

Tüm şartları yerine getirmenize rağmen ev sahibi yine de depozitonuzu ödememekte ısrarcıysa öncelikle ona noterden ihtar çekiniz. Eğer belirtilen sürede ödeme yapmazsa, depozitonuz ve yasal faizi için icra takibi başlatabilirsiniz. 

Cem Dişbudak
101 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.