• Anasayfa
  • Bilgi
  • Ev fiyatlarındaki artış faiz artışını geride bıraktı

Ev fiyatlarındaki artış faiz artışını geride bıraktı

tugbahacibayramoglu

Sürekli özellikle konut kredisi faiz oranlarındaki artıştan söz ediyorduk oysa ki ev fiyatlarındaki artış, faizlerdeki artışı geride bıraktı. Nasıl mı? Merkez Bankası verilerine göre, Türkiye genelinde ev fiyatları, geçen yıla göre ortalama %20'ye yakın arttı. İstanbul'da bu oran %25'i geçiyor. Faiz oranları geçen yıl Şubat-Mart aylarında 120 ay vadede %0,87'ye kadar gerilemişti. Şimdi ise %1,19-1,20 aralığında. Faiz oranlarındaki bu artış ister istemez konut kredisi taksitlerinizi ve peşinatlarını da etkiledi. Ancak geçen yıldan bu yana ev fiyatları sürekli artarken, aylık taksitlerde ve toplam tutardaki artış %15. Üstelik bu artışı 120 ay böldüğünüzde yıllık artış %1,5 oluyor. Nasıl mı?

İçindekiler

Ev fiyatları sürekli artıyor

Örneğin geçen yıl 130.000 TL tutarında bir evi 100.000 TL konut kredisi kullanarak satın aldınız. Geçen yıl kredi kullandığınız için aylık taksitleriniz 1.345 TL, toplam geri ödemeniz de 164.699 TL olacaktı. Aynı krediyi bu yıl çekseniz aylık taksitleriniz 1.569 TL toplam geri ödemeniz de 189.525 TL olacak. Yani yıllık faiz toplamında yaklaşık 25.000 TL artış var.

Faizdeki artışı 10 yıla bölüyorsun

Aynı evi bu sene almak isteniz evin fiyatı da 130.000 TL’den 160.000 TL'yi bulacak hatta geçecek. Dolayısıyla yaklaşık aynı oranlarda, hatta evin satış fiyatından daha da fazla cebinizden para çıkmış olacak. Üstelik önemli bir ayrıntı konut kredisindeki bu artış, 10 yıl vadeye bölünüyor yani 25.000 TL’lik artış yılda yaklaşık 2.500 TL yapıyor. Ancak son 10 yıldaki ev fiyatlarındaki artışı düşünürseniz evlerin fiyatları yıllık 2.500 TL’nin çok üzerinde artıyor.

Bekleyenler zararlı çıkabilir

Bu yüzden faiz oranlarındaki artıştan ziyade ev fiyatlarındaki artışı da baz alarak “Biraz daha bekleyeyim belki faiz oranları düşer” derseniz zararlı çıkabilirsiniz. Ev fiyatlarında son 10 yılda yıllık ortalama artış %10’u geçiyor. Dolayısıyla satın aldığınız evin fiyatı 10 yıl sonra 2 ya da 3 kat bile artabilir ancak konut kredisi taksitleri sabit olacağı için kazançlı çıkacaksınız.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN