Faiz indirimi sonrasında konut kredisi kullanmak isteyenler ev fiyatlarını araştırmaya başladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre konut fiyatlarında son durum ne? Ev fiyatlarının en çok düştüğü ve arttığı iller hangisi? Ortalama metrekare fiyatları ne kadar?

İçindekiler

İstanbul’da ev fiyatlarında düşüş %15’i geçti

Öncelikle şu sıralar İstanbul’dan ev satın almak isteyenler için güzel, tabi satmak isteyenler içinse üzücü haber. TÜİK verilerine göre İstanbul’da konut fiyatları bir önceki yıla göre ortalama yaklaşık %15 oranında düştü. Ortalama metrekare fiyatı ise 3.589 TL oldu. Bu da İstanbul’da 100 metrekare bir evin ortalama fiyatının 350.000 TL ve üzeri olacağı anlamına geliyor. Ancak aynı evin fiyatının 1 yıl önce yaklaşık 400.000 TL civarında olduğunu hatırlatalım.

Fiyat araştırması yapın

Belli semtlerde fiyat araştırması yaptığımda ev fiyatlarında belirgin bir düşüş gözlemliyorum. Evler geçen yıl hatta önceki yıla göre daha ucuz fiyatlara satılıyor. Fiyat indirimi ikinci el evler için geçerli. Tabii yeni sıfır evlerde inşaat maliyetlerinin artışından dolayı fiyatlar o kadar inmedi. Ev satın alacaksanız mutlaka fiyat araştırması yapın. Sadece internet üzerinden arama yapmakla yetinmeyin. Biraz dolaşın emlakçılarla konuşun ona göre karar vermekte fayda var.

İzmir’de fiyatlar düşmedi

Ortalama metrekare fiyatlarının 1.798 TL olduğu Başkent Ankara’da ise konut fiyatları geçtiğimiz yıla göre yaklaşık %4 oranında düştü. Konut fiyatlarının düşmediği ender illerden biri İzmir. İzmir’de aksine artan fiyat endeksi var ve İzmir’in de ortalama metrekare fiyatı 2.879 TL. Konut fiyatlarının en yüksek olduğu iller ise Antalya, Bursa, Mersin, Konya, Kocaeli, Gaziantep, Adana, Aydın ve Balıkesir olarak devam ediyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN