Düşen kredi faiz oranları konut fiyatlarını nasıl etkiledi? Arz talep dengesine bağlı olarak bu soruya her zaman “Konut fiyatları” yükseldi yanıtını vermek durumunda kalıyoruz. Öyleyse son bir yılda Türkiye genelinde ev fiyatları ne kadar yükseldi?

İçindekiler

Ortalama %23,1 artış var

Merkez Bankası verilerine göre Türkiye genelinde konut fiyatları son bir yılda %23,1 oranında arttı. Yakın çevrenizde ev alan almak isteyen ya da evini satanlar varsa dikkatinizi çekmiştir. Ev fiyatları özellikle konut kredisi faiz indirimi sonrasında ciddi oranda arttı. Türkiye genelinde konut fiyatları bir önceki yılın aynı ayına göre ortalama %23,1 oranında yükseldi. Hatta bahçeli, müstakil evlerde daha da yüksek artışlarla karşılaşıyoruz. Bu oranda artış ne anlama geliyor?

Bahçeli evlerde artış daha yüksek

Örneğin geçtiğimiz yıl 300.000 TL’ye satılan bir evin fiyatı bu yıl yaklaşık olarak 370.000 TL’ye ulaşmış. Hatta bölgesel olarak daha fazla artışlar da var. Geçen yıl 500.000 TL’ye satılan bir ev bu yıl 600.000 TL hatta üzerinde fiyatlara satılıyor. Ev satanlar için avantajlı bir durum olsa da ev almak isteyenler için konut kredisi faiz oranlarındaki indirimin cazibesini maalesef kaybettiriyor. Bu yüzden konut fiyatlarının düştüğü dönemlerde sürekli olarak yazılarımda ev alma konusunda hızlı davranmanızın size fayda sağlayacağı konusunda uyarılarda bulunuyorum.

Ev fiyatlarında artış sürecek mi?

Ev alma kararı almadan önce araştırmanızı yapıp semt, evin fiziksel koşulları vs. gibi durumlar için net kararınızı vermişseniz, hızlı hareket etmeniz kolaylaşacaktır. Pandemi dönemi ve sonrası müstakil bahçeli ev fiyatlarında çok ciddi artışlar oldu. Bu tür evlerde yakın çevremden biliyorum, örneğin Çekmeköy bölgesinde %50’yi bulan fiyat artışları var. Eğer artış sizi çok zorlayacaksa da bir müddet beklemede kalmayı tercih edebilirsiniz. Kiralama veya bekleme seçeneklerini değerlendirin ancak dönemsel olarak düşse de inşaat maliyetlerindeki artış nedeniyle yakın zamanda ev fiyatlarında ciddi düşmeler olmayacağını söyleyebiliriz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1288 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN