Ev fiyatları artar mı düşer mi? Dövizde, altında, mevduat faizlerinde hatta giyecekten yiyeceğe kadar tüm ürünlerde yükseliş var. Neredeyse kullandığımız tüm ürünlerin fiyatları artıyor. Peki ya ev fiyatları….

İçindekiler

Konut fiyatlarında durum ne?

Önümüzdeki aylarda ev fiyatları nasıl bir ivme gösterecek? Yeni ev fiyatlarında artış olacak mı? Son haftalarda tükettiğimiz tüm ürünlerde ciddi bir fiyat artışına tanık oluyoruz. Sebebi olarak döviz kurlarındaki artış gösteriliyor. Hammadde, ulaşım vs. gibi dövize bağlı etkenlerden fiyatlar artıyor. Yeni ev yapılması için gereken malzemelerin birçoğu da aslında dövize endeksli. Demir, çimento her ne kadar ülkemizde üretilse de yapımı ve ulaşımında dövize bağlı bir etki söz konusu. Dolayısıyla ilk olarak şunu söyleyebiliriz ki yeni ev fiyatlarının artması kaçınılmaz.

İnşaat maliyetleri artıyor

Peki şu anda durum ne? Genel olarak ev fiyatları son aylarda artmıyor. Bazı şehirler hariç ülke genelinde ev fiyatları bir önceki yılın aynı ayına göre çok da farklı değil. Yeni evlerde hafif bir artış var ancak çok yüksek bir artış değil. Ancak yeni başlayacak inşaatlar fiyat artışlarını ister istemez kendi fiyatlarına yansıtacaktır. Bu durumda ne olur?

Yabancıya konut satışı arttı

Talep ikinci el evlere yönelebilir. Ancak ikinci el ev fiyatları da talebe bağlı olarak artarsa o zaman satışlarda durgunluk olabilir. Bu durumda fiyatlar bir miktar aşağı inebilir. Sıkışıp satanlar fiyatı aşağı çekebilir ancak genelde ciddi bir düşüş olmaz. Büyük şehirlerde yeni yapılan ciddi bir konut stoğu var. Ancak bu evlerin çoğu lüks ve pahalı evler. Bu stok ancak yabancı yatırımcıya satarak eritilebilir. Rakamlar da bunu doğruluyor. Dövizdeki artıştan sonra yabancılara ev satışında artış oldu. Yabancılara konut satışı geçen yılın aynı ayına göre %10 oranında arttı. Özetle ev fiyatlarının önümüzdeki aylarda küçük oranlarda artabileceği ya da stabil aynı seviyede kalacağı öngörülüyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar