• Anasayfa
  • Bilgi
  • Ev almakla kiralamak arasında kararsız kalanlara 5 öneri

Ev almakla kiralamak arasında kararsız kalanlara 5 öneri

tugbahacibayramoglu

Ev almak ile kiralamak arasında kararsız mısınız? Başınızı sokacağınız evin ya sahibi olmanız ya da kiralamanız gerekiyor. Bu konuda artı ve eksileriyle git gel yaşıyorsanız ve karar vermekte zorlanıyorsanız size yol gösterelim, kararı siz verin.

İçindekiler

1-Konuta peşinat ya da depozito ve 2 aylık peşinat

Evleneceksiniz ya da tek başına da olsa yeni eve çıkmanız mı gerekiyor? Bu durumda ister ev satın alın, isterseniz de ev kiralayın, bir miktar peşinatınızın olması şart. Ev satın alacaksanız evin tutarının en az %20'sini peşinat olarak vermeniz gerekir. Kalan %80'i için kredi kullanabilirsiniz. Kiralamak içinse depozito, iki aylık peşinat, emlak komisyonu vs. gibi masrafları hesapladığınızda ortalama 1.500 TL'lik bir ev için bile taşınma masraflarını da katarsak yaklaşık 8.000 TL ile 10.000 TL arası masrafınız olur. Biraz daha peşinat bulurum derseniz onu da ekleyerek ev peşinatı yapabilirsiniz. Böylece kiralarken havaya gidecek yüklü bir tutar, ev peşinatına gitmiş olur. Ev peşinatı bulma yolları başlıklı yazımızdan öneri alabilirsiniz.

2-Kiraya zam gelir konut kredisi taksitleri sabit kalır

Başlangıçta kira cazip gelebilir ancak uzun yıllar kira ödemeye başladığınızda fikriniz değişebilir. “Yıllardır kiraya bu kadar para ödedim keşke bir ev satın alsaydım da evimi ödemiş olurdum” şeklinde düşünmeye başladıysanız artık ev almaya hazırsınız demektir. Konut kredisinin en cazip yanı aylık taksit tutarlarının artmaması. Yani ilk yıl da, 9 yıl sonra da aynı taksiti ödersiniz. Bu süre zarfında enflasyon artışlarını hesapladığınızda kiranız sürekli artacak ev taksitleri ise sabit kalacak. Bu yüzden konut kredisi kullanırken özellikle ilk 3 yıl zorlanırsınız sonraki yıllar ödemeler size daha kolay gelecektir. İlk yıllar için gelirinizi arttıracak bazı önlemleriniz varsa işiniz kolay.

3-Ev fiyatları artar mı, kiralar ne kadar yükselir?

Konut fiyatları uzun yıllar yıllık bazda sürekli %10 ya da %20 aralığında arttı. Bu süre zarfında enflasyon artışı çok hızlı olmadığı için kira artışları düşük kaldı. Şimdi ise ev fiyatları eskisi kadar yükselmiyor ancak bölgesel olarak yükselen yerler var. Enflasyon ise artık %10'un üzerinde, kiralar da ona göre artıyor. Önümüzdeki yıllar enflasyonla beraber ev kiralarının daha da artacağı tahmin ediliyor. Konut kredisi taksitlerinin sabit kalacağını düşünerek hareket etmenizi öneririz.

4-Konut kredisi faiz oranları düşük mü?

Konut kredisi faiz oranları zaman zaman yapılan kampanyalarla düşebiliyor. Özellikle %1'in altına düşen faiz oranları bulursanız fırsatı kaçırmayın. Son olarak yaklaşık 2 aylık bir kampanya yapan bazı bankalar konut kredisi faiz oranlarını %1'in altına düşürmüştü. Zaman zaman bu tür kampanyalar yapılabiliyor ya da bazen faiz oranları ekonomik gelişmelere göre düşüyor.

5-Borca girmeden birikim yapamayanlardan mısınız?

Pek çok kişi borca girmeden birikim yapamayacağını söyler. Eğer siz de elinizdeki tüm parayı harcayanlardansanız o zaman küçük de olsa bir ev satın almayı düşünebilirsiniz. Şöyle ki oturmak istediğiniz evin tutarı çok yüksekse ve siz böyle bir evi satın almayacaksanız, bütçenize göre daha küçük ve uygun fiyatlı bir ev de satın alabilirsiniz. Bu evi kiraya verip aylık taksit ödemelerine destek olmasını hesaplayabilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN