Bu soruya iki açıdan yanıt vermek istiyorum. Öncelikle kiradaysan ve oturmak için bir ev satın alacaksan, evet doğru zaman. Peki ya yatırım için ev satın almayı düşünüyorsan…

İçindekiler

Faiz indirim ciddi bir avantaj

Konut kredisi faiz oranları pek çok bankada %0,99. Bu oran geçtiğimiz aylara göre oldukça iyi. Bu ev satın almak için önemli bir fırsat. Faiz indirimleri çok ciddi avantajlar sağlıyor. Bir diğer avantaj da ev fiyatları. Son 1-2 yıldır ev fiyatları pek çok ilde düştü. En azından geçtiğimiz yıllardaki gibi yükselmedi, fiyatlar sabit kaldı ve ihtiyaç nedeniyle piyasa değerinin altında evlere de rastlanabiliyor. Bunlar yeni bir ev satın almak için akla gelen ilk avantajlar. Peki ya yatırım için almayı düşünüyorsan.

Yatırım için ev alacaklara vergi mi geliyor?

İkinci ya da üçüncü evini alacaklar için farklı faiz oranı uygulanması gündemde. Bu durumda yatırım için ev satın alacaksanız ve de bunun için konut kredisi kullanmayı düşünüyorsanız acele edin. Eğer başka bir eviniz varsa banka size aynı orandan kredi vermeyebilir. Bu konu son haftalarda sık sık konuşulmaya başlandı. Yeni yapılacak düzenlemelere göre ikinci evini satın alacakların aynı faiz oranıyla kredi kullanamaması gündemde. Ayrıca yatırım için ev alacaklara ek vergi ve ek kira vergisi getirilmesi konusu da tartışılıyor. Bu durumda yatırım için ev satın almak daha maliyetli olabilir. Yazının başlığındaki sorumuza geri gelirsek, ister oturmak isterseniz de yatırım için olsun ev satın almak için doğru zaman.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN