Yıllarca birikim yapıp hayalini kurduğunuz bir ev satın almaya karar verdiniz. Hatta kredi çekerek büyük bir borca girmeyi de planlayabilirsiniz. Öyleyse böyle bir kararı almadan önce iyice düşünmek, bazı ayrıntıları iyice araştırmak lazım. İşte ev satın almadan önce sormanız gereken sorular…

İçindekiler

1-Nereden almalıyım?

Öncelikle ev almaya karar vereceğiniz zaman semt konusunda seçenekleri değerlendirmeniz gerekir. Seçim konusunda geniş bir seçenek aralığı bırakırsanız işiniz zorlaşabilir. Semti belirlediğiniz zaman artık önemli bir aşamayı geçmiş oluyorsunuz. Bundan sonra sağa sola haber salıp, her gün internetten emlak sitelerini kontrol etmeye başlayın.

2-Ne kadar ödeme yapabilirim?

Ev satın alırken konut kredisi kullanacaksanız aylık taksit ödemeleri, sizin gelirinize göre hesaplanır. Tabi ki bu geliri öncelikle belgeleyebiliyor olmanız lazım. Evliyseniz eşinizin geliri ya da anne babanız veya birlikte yaşadığınız aile bireylerinin de gelirleri bu hesaplamaya katılır. Sonrasında aylık taksitlerin gelirinizin %60’nı geçmemesi istenecek. Örneğin karı koçak aylık geliriniz 10.000 TL’yi buluyorsa, konut kredisi aylık taksit ödemeleriniz 6.000 TL veya biraz üzeri olabilir.

3-Seçenekleri yeterine araştırdın mı?

Ev satın alırken iyi bir fiyat araştırması yapmak lazım. Satış ofislerinde pazarlama konusunda uzman kişilerin etkisinde kalıp yanlış kararlar verebilirsiniz. Öncelikle beğendiğiniz evin çevresindeki diğer evlere de bakıp karşılaştırma yapın. O ilçedeki diğer evlerle fiyatları karşılaştırın.

4-Yeni evlerde nelere dikkat edilmeli?

Eğer yeni bir ev alacaksanız projedeki tüm detayların ayrıntısına bakın. Size projede sunulan yeşil alanlar sonradan belediyeye ait çıkabilir. Projede başka değişiklikler de yapılabilir. Şirketin finansal durumunu inceleyin, kısacası zaman zaman duyduğumuz emlak mağdurlarından olmamak için gerekli tüm araştırmaları yapın. Hatta profesyonel bir yardım bile alabilirsiniz. Yetkili emlak ofisleri de bu konuda sizi bilinçlendirebilir.

5-İkinci el evlerde nelere bakılmalı?

Birinci el yeni ev alacaksanız inşaat firmasının güvenirliği, yeşil alanların tapuya ait olup olmadığı, kullanılacak malzemeler, inşaatın süresine dair sözleşme hükümleri vs. gibi birçok detaya bakılması gerektiğini belirttik peki ya ikinci el evler. Bu tür evlerde en önemli konuların başında tapu durumu, depreme güvenli olup olmadığı gibi konular geliyor. Evin deprem yönetmeliğine uygun yapılıp yapılmadığı, varsa zemin etüdü ya da eve ait bir rapor tüm bunlara bakılmalı. Evde yakın zamanda boya, tesisat değişimi apartmanda ya da sitede yapılacak değişiklikler tüm bunlarla ilgili bilgi almanızda fayda var. Aniden gelişecek ödemeler planlarınızı bozabilir.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN