Ev satın alırken parasını çaldıran, sahte ya da eksik parayla karşılaşanları duymuşunuzdur. Para taşıma ve sayma işlemi hem riskli olur hem de zaman kaybettirir. İşte bu amaçla Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile Takasbank arasında mutabakat sağlandı. Buna göre artık gayrimenkul alışverişi sırasında ödenecek tutar, Takasbank’ta açılacak özel bir hesapta bloke edilerek, işlem bitene kadar güvence altına alınacak.

İçindekiler

E-Odeme makbuzuyla sisteme giriş yapılıyor

Tablet, bilgisayar ya da cep telefonu üzerinden bile kolayca yapılacak uygulamayla alıcı ve satıcı, Tapu Dairesi’nden E-Odeme (Makbuz) numarası ile www.taputakas.com.tr adresinden ya da mobil uygulamasından sisteme giriş yapacak. Giriş yapan satıcı, kendisine verilecek Takasbank Referans numarasını alıcıya iletecek. Alıcı da yine E-Odeme (makbuz) numarası ve referans numarasını sisteme girecek.

Para Takasbank’taki özel hesapta bloke edilecek

Bu eşleşmeden sonra Takasbank üzerinde açılmış özel bir hesapta para bloke edilecek. Tapuda imzalar atıldıktan sonra satış bedeli, satıcının hesabına, Takasbank tarafından gönderilecek. Gönderimden sonra alıcı ve satıcının cep telefonuna SMS ile bilgilendirilme yapılıyor.

Tapuda işlem yapılmazsa para alıcıya iade ediliyor

Eğer her hangi bir sebeple tapuda işlem yapılmamışsa ya da satış onaylanmamışsa, alıcının parası Takasbank tarafından alıcıya iade ediliyor. Böylece tapu işlemleri sırasında sahte para, hırsızlık, dolandırıcılık gibi riskler tarihe karışmış olacak.

Satış bedeline bakılmaksızın 70 TL ücreti var

Bir nevi tapu işlemlerinde bloke çek uygulamasına benzer bir uygulama olacak. Ancak onda bir banka seçmeniz gerekiyordu, bu sistemde ise güvence Takasbank üzerinden gerçekleşecek. Takasbank bu işlem için satış bedeline bakılmaksınız 70 TL ücret alıyor. Bu arada ev alım satımı yaparken DASK’ı olmayan evlerin işlemleri yapılmıyor. Bunun için evinizin DASK’ın tapuya gitmeden önce online olarak da yaptırabilirsiniz. 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1458 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar