Gayrimenkul sektöründe alım satımlara ilişkin yeni düzenlemeler yolda. Artık belediyelerin rayiç bedelleri yerine, tüm Türkiye’yi kapsayan arsa-konut değerleme sistemine göre fiyatlar belirlenecek. Sürekli güncellenecek bu değerlendirme sisteminde, sokak sokak cadde cadde ev, iş yeri ya da arsalara bir rayiç bedel oluşturulacak.

Son 5 yıllık satışlar takipte

Hükumet çok uzun zamandır çalışmasını yaptığı gayrimenkul alım satımlarına ilişkin düzenlemeleri hayata geçiriyor. Şimdiden de özellikle internet üzerinden yapılan alım satımlar kontrol incelenmeye başlandı. Bu iş için özel bir ekip oluşturan Maliye Bakanlığı son 5 yıldaki alım satımları kontrol altına aldı. Buna göre doğru beyan vermeyenler önce uyarlıyor, ardından da eksik vergi ya da rayiç bedelleri ödemesi isteniyor.

120 ay vadeli 100.000 TL konut kredilerine göz atmak için tıklayın...

Kredi tutarı ile rayiç bedel karşılaştırılıyor

Özellikle konut kredisi kullanarak ev satın alanlar bazen kredi tutarının altında çıkan ev rayiç bedeline göre ödeme yapıyor. Bu durumda Maliye, çektiğin kredi tutarı evin fiyatının altında rayiç bedel gösterdiyse hemen devreye giriyor ve farkın hemen ödenmesini istiyor.

İnternetten satış yapan şirketlere inceleme

Maliyet Bakanlığı ayrıca ev alım satımı ya da kiralaması yapan internet şirketlerini de yakın takibe aldı. Bu şirketlerin de vergi ödemesi gerektiğini belirten Maliye yetkilileri, “Bazı siteler aracı konumunda olup evi kiraya veriyor kiracı da kirasını o siteye ödüyor bu durumda sitelerin de vergi ödemesi gerekiyor” açıklamasına bulundu. Şu sıralar ev alıp satmayı düşünüyorsanız ev alıp satarken dikkat etmeniz gereken 5 püf noktası başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

120 ay vadeli 100.000 TL konut kredilerine göz atmak için tıklayın...

Tuğba Hacıbayramoğlu
2314 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.