Ev almaya gücü yetmeyenin evin bir bölümünü, odasını, mutfağını ya da salonunu satın alabilmesine olanak tanıyan yasa yürürlüğe girdi. Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) çıkardığı Gayrimenkul Yatırım Fonlarına İlişkin Esaslar Tebliği'nde yapılan değişiklik. Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre TOKİ, İller Bankası, belediyeler ile bunların bağlı ortaklıkları iştirakleri ya da yönetim kuruluna aday gösterme imtiyazının bulunduğu şirketler tarafından yapılan bağımsız bölümler. gayrimenkul yatırım portföyüne alınabilecek.

İçindekiler

Evin bir odasını ya da mutfağını alabilirsiniz

Yani bu tip şirketlerin yaptığı evler gayrimenkul yatırım fonuna alındığı için bütçenize göre evin yarısını, çeyreğini ya da bir bölümünü satın alabilecekseniz. Zamanla aynı şirketten başka başka odalar da satın alarak evin tamamlamanız mümkün olacak. Bir ev parasından daha az tasarrufunuz varsa aldığınız fonla TOKİ ya da bağlı bulunan iştiraklerinin yaptığı şirketlerden bir evin odasını, mutfağını ya da salonunu satın alabileceksiniz. Satışlar metrakere olarak yapılacak. TOKİ güvencesiyle yapılan farklı marka şirketleri de dilerlerse bu sisteme girebilecek ve gayrimenkul fonu satabilecek. Alınacak gayrimenkul sertifikası ile bir konutun tamamını alamayan vatandaşlar konutlardan 1,5,10 veya 20 metrakare büyüklüğünde birimler satın alabilecek. Borsa İstanbul'da işlem görecek bu gayrimenkul sertifikalarıyla proje tamamlanana kadar ya da bittikten sonra da pay alabilecek. İsterseler sertifakaları arttırıp konut sahibi olabilecek ya da sertifikanın değeri üzerinden hakkını satabilecek.

Mutfak

 

Vergi avantajı var ve haciz edilemiyor

Bunun için projelerin ruhsatının alınmış olması şartı var. İnşaat aşamasındaysa da ruhsatı alındığı için fon portföyüne alınabilecek. Bu fonlar istenildiği zaman satılabilecek. Bu fonların en önemli avantajı da vergide. Vergi avantajı ve fonlardaki yatırımın haciz edilemeyecek olması. Bu yüzden tasarruflarını gayrimenkulde değerlendirmek isteyen ancak bir evin tamamını satın alamayacaklar için cazip bir uygulama.

Ev


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1288 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN