Euro 2016 şehirlerini keşfedin

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Futbolla yatıp futbolla kalkacağımız günler başlıyor. 10 Haziran – 10 Temmuz tarihleri arasında Fransa'da düzenlenecek Avrupa Futbol Şampiyonası'nda Türk Milli Futbol Takımımız da mücadele edecek. Hem futbol hem de Fransa sevdalıları, Euro2016 maçlarının oynanacağı şehirleri keşfetmeye hazır olun.

Paris

Fransa'nın başkenti ve aynı zamanda dünyanın da en turistik şehirlerinden biri. Tarihi yerleri, zengin kültür etkinlikleri, sanat gezileri hatta moda ve alışveriş olanaklarıyla Paris hemen her Türk'ün görmek isteyeceği bir şehir. Türk Milli Futbol Takımı da ilk maçını 12 Haziran'da Hırvatistan ile Paris'teki Parc des Princes'de oynayacak. Şehirde Eyfel Kulesi, Şanzelize Bulvarı, Louvre Müzesi, Zafer Takı, Notre Dame Katedrali gibi yerler gezilebilir. Paris şehir rehberi sayfamıza tıklayarak daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Saint Dennis

Paris yakınlarındaki bu şehir en çok da Stade de France ile tanınır. 80 bin kişi kapasiteli bu stat şampiyonanın final maçına ev sahipliği yapacak. Umarız A Milli Futbol Takımımızı bu statta final oynarken görürüz. Saint Denis Bazilikası ve şehir müzesi kentte gezilebilecek yerler arasında.

Nice

Fransa'nın en güzel şehirlerinden Nice, Türkiye'nin de ikinci maçına ev sahipliği yapacak. Türkiye, İspanya ile 17 Haziran akşamı Stade de Nice de karşılaşacak. Fransa'nın Akdeniz kıyısındaki bu tarihi şehri aynı zamanda denize de girilebilecek bir kent. Kent çevresinde ayrıca Cote D'azur kıyılarını gezmenizi tavsiye ederiz.

Lens

Türkiye 3. maçında Fransa'nın güney kıyılarından en kuzeyine doğru uzun bir yolculuk yapacak. Kömür madenciliğinin bu önemli şehrinde artık UNESCO tarafından miras listesine alınmış maden yatakları bulunuyor. Kentte Bollaert Delelis Stadı 35.000 kişilik. Diğer Fransa şehirlerine göre görülecek çok sayıda yer olmada çevrede bulunan tarihi kalıntıları ve sevimli kasabaları keşedebilirsiniz.

Lille

Fransa'nın Belçika sınırındaki şehri Lille, eski ve yeni şehir olmak üzere ikiye ayrılır. Old Town kısmı şirin yapıların ve kafelerin yer aldığı bölümdür. Wazemmes semtini mutlaka gezin. Kentte ayrıca Estaminet denilen ev yapımı yemekler yapılan küçük restoranlar da var. Flaman kültüründen de etkilenmiş şehirde müzeler ve güzel parklar bulunuyor.

Saint Ettienne

Eski bir madenci şehri olan Saint Ettienne, günümüzde tasarım kenti olarak biliniyor. Bianelleri ve modernize edilmiş yapılarıyla ünlü bu şehir 2010 yılında UNESCO tarafından 'Tasarım Şehri' olarak kabul edildi.

Lyon

Nehirleriyle ve köprüleriyle ünlü Lyon, gurme lezzetleriyle de popoler bir kent. Çeyrek final ve yarı final maçlarının oynanacağı Lyon, Paris ve Marsilya'dan sonra Fransa'nın en büyük 3. şehri. Ulusal Opera Binası, Güzel Sanatlar Müzesi, Dua Tepe, Eski Lyon, mutlaka gezmeniz gereken yerler. Alışveriş için Place de la Republique ve Place des Jacobins caddeleri tercih edilebilir. Maçlar 59 bin kişi kapasiteli Stade de Lyon'da oynanıyor.

Marsilya

Paris'ten sonra Fransa'nın en büyük ikinci şehri olan Marsilya da gezilecek çok yere sahip bir kent. Akdeniz kıyısında olan bu liman şehrinde Notr Dame Le Garde Kilisesi, Prado Calanques, Monte Cristo Kontu Adası gibi yerler gezilebilir. Lavanta tarlalarıyla ünlü bu şehirde lavanta kokulu sabun ya da kolonyalardan satın alabilirsiniz.

Toulouse

Şehre özgü pembe tuğlaları nedeniyle pembemsi yapılarıyla dikkat çeken bir şehirdir Toulouse. Saint Sernin Bazilikası, Jakobenler Manastırı, Saint Raymond Müzesi gibi yerler gezilebilir. Fransa'nın 3. büyük üniversitesine ev sahipliği yapan Toulouse da kafelerin sayısı çoktur. Hareketli bir gece hayatı da vardır.

Bordeaux

Fransa'nın Atlas Okyanusu kıyısında tarihi bir başka liman şehri de Bordeaux. Bisikletle de rahatça gezebileceğiniz Bordeaux'ta Triangle D'or yani Altın Üçgen bölgesinde zamanın zenginlerinin yaptırdığı görkemli yapıları gezebilirsiniz. Ayırca eski şehir bölgesini ve Porte Cailhou, St. Andre Katedrali, Victorie Meydanı, Pont de Pierre Köprüsü gibi yerler gezilebilir.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar