Market alışverişi yaparken etikette başka, kasada başka fiyatlarla karşılaşabileceğinizi hatırlatarak kasaya varmadan önce mutlaka hesaplama yapmanızı öneriyorum.

Enuygun.com olarak bu satırlardan sık sık sizlere güncel hayata ya da bütçe yönetimine dair öneriler sunuyoruz. Son zamanlarda dikkatimi çeken bir konudan söz etmek istiyorum. Bazı marketlerin bilinçli, bazılarının da yanlışlıkla da olsa sizden etikette yazan ürüne göre farklı bir fiyat istediklerini gözlemledim. Bunun üzerine son zamanlarda market alışverişine hesap makinasıyla gidip kasaya yöneliyorum. Ve bakın nasıl şaşırtıcı sonuçlar aldım.

Kampanyada olduğu söylenen ve 13.90 yazan deterjan kasada 18.90 olarak okundu.

2.5 TL olduğu yazan aseton kasada 4,99 çıktı.

22.50 TL yazan bebek bezi, kasada 29 TL çıktı.

Bir markette 7.99 TL olan kaşar peynirinin, aynı marka ve aynı gramajdaki paketi bir başka markette 13.99. Neredeyse iki katı.

İçindekiler

Birkaç market dolaşın

Son bir haftada dikkatimi çeken alışveriş notları… Sizler de benim de daha önce yaptığım gibi bu duruma dikkat etmiyorsanız market alışverişinden haftada 5-10 hatta 20 TL ve belki de daha fazla ödeme yapmış oluyorsunuz. Tabi bu sadece dikkat ettiğim ürünler. Belki de yine farkına varmadan fazla fiyat ödemiş olduğum ürünler vardır. Bu yüzden market alışverişlerinde hem ürünlerin fiyatlarına iyice bakıp toplama yaparak kasaya yönelmenizi öneriyorum hem de birkaç market gezmenizi. Çünkü aynı ürün bir markette 10 TL ise diğer markette 17 TL olabiliyor. İnanın biraz dikkatli olmak size ayda belki 50, 100 hatta 150 TL’lik bir kazanç sağlayacaktır. Bu ufak hesaplamalarda birikmiş borcunuz varsa kapatabilir, çocuğuna dershane ya da okul parası attırabilir, evinizin ihtiyaçlarını giderebilirsiniz ya da kredi kullanabilirsiniz. Bizden hatırlatması…


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN