Ankara'dan dünyanın önemli şehirlerine direkt uçuşlar

Başkent Ankara’dan dünyanın önemli şehirlerine direkt uçabileceğinizi biliyor muydunuz? THY, Ankara’dan önemli şehirlere direkt uçuş seferlerini arttırdı. Buna göre Ankara’dan Paris, Viyana, Frankfurt, Cidde, Medine, Moskova, Londra ve Roma’ya direkt seferler var.

En güzel balayı rotaları

Evliliğe ilk adımı attığınız özel günleri, güzel ve romantik bir yerlerde geçirmek herkesin arzusudur. Oteller de balayı çiftlerine süit oda, odaya kahvaltı, yemek içki ikramı gibi güzel jestler yapar ve hatta genelde %10 indirim de uygular. Eğer evlilik hazırlığı içerisindeyseniz ve henüz nereye gideceğinize karar veremediyseniz balayı için önerilerimiz olacak.

Dünyanın ve Avrupa’nın En İyi Seyahat Destinasyonu İstanbul Seçildi

Dünyaca ünlü seyahat sitesi Tripadvisor tarafından kullanıcıları arasında yapılan ankette İstanbul; 2014 yılında Avrupa ve dünyanın en iyi seyahat destinasyonu seçildi. Geçtiğimiz yıl 8.5 milyon turisti ağırlayan İstanbul, ‘Travellers’ Choice 2014’ isimli yarışmada her iki kategoride birden birinciliği kimseye kaptırmadı.

Türk turistlerin Avrupa'da en rahat ettiği 7 yer

Türkler, özellikle de gezmeyi seven Türkler genel olarak komşu ülkelerde ya da Akdeniz çanağı içerisindeki ülkelerde daha rahat seyahat ettiğini vurgular. Bu hafta sizlere Türklerin Avrupa’da en rahat ettiği şehirleri ve bu yerlerin avantajlı yönlerini anlatacağım.

Türk turistler Avrupa seyahatine hangi mevsim çıkabilir?

Kışları genelde soğuk geçen Avrupa seyahatine çıkmak için en uygun zaman bahar aylarıdır. Ancak yine de seyahat edeceğiniz ülkeye göre mevsimsel farlılıklar oluşabilir. Bunun için sizlere en çok turist çeken şehirlere yönelik bir seyahat planlaması yapmak istiyorum.

Roma nasıl bir şehirdir?

Dünya’nın en eski şehirlerinden biri olan Roma, aynı zamanda Avrupa kültürünün baş merkezlerinden biridir. Özellikle Papa’nın ikamet ettiği bağımsız bir devlet olan Vatikan’ın da şehrin içerisinde yer alması dikkat çekicidir.

Roma’da hava durumu

Roma’da tipik bir Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yazları kuru ve sıcak, kışları ise yağışlıdır. Haziran ve Eylül ayları arasında hava sıcaklığı 25-30 derecelere kadar çıkarken, Kasım-Şubat arasındaki kış aylarında ise hava sıcaklığı gündüz genellikle 13-17 derece arasında seyreder.

Roma’da karnaval ve şenlikler

Yeni yılın Noel Babasına benzer İtalyanların da La Befana isimli bir kahramanı var. Efsaneye göre uzun burunlu ve kambur bir yaşlı cadı olan La Befana, bütün yılı iyi çocuklar için oyuncak ve hediye hazırlamakla geçiriyor. Hazırladığı bu hediyeleri ise her Ocak ayının 6.günü süpürgesi ile uçarak çocuklara getiriyor. Aslında La Befana’nın Noel Baba’dan farkı sadece yeni yılın 6. gününde gelmesi değil! İnanışa göre yaşlı cadı, kötü çocuklar için hain planlar da yapıyor.

Roma’da ulaşım

Roma, “Fiumicino (Leonardo da Vinci)” ve “Ciampino” isimli iki havaalanına sahiptir.Leonardo da Vinci Havaalanı, Roma’nın birincil havaalanıdır. Alandan Roma şehir merkezine ekspres tren ile sabah saat 06.30 ile akşam 11.30 arasında rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ekspres tren, havaalanı ve Roma’nın ana tren istasyonu olan “Stazione Termini” arasında hareket eder ve yolculuk yaklaşık 30 dakika sürer.

Turistlere duyurulur!

Hiç turistliğiniz sırasında gizliden de olsa saçmaladığınızı ya da abartılı bir yabancılık veya misafirlik sendromuna tutulup çocuklar gibi şen oldunuz mu? Elbette! Ya da gezdirdiğiniz yabancı/turist arkadaşlarınızdan utandığınız oldu mu? Şöyle bir düşünün; bağıra bağıra konuşmaları, herşeyin fotoğrafını çekmeleri, şehrin hızına yetişemeyen son derece turist ve hafif varlıkları mı sizi rahatsız eden?

x