Kredi kartlarında nakit çekim yasağı vatandaşı vurdu!

Kredi kartlarında nakit çekim yasağı vatandaşı vurdu!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun kredi kartı ödemelerine getirdiği sınırlayıcı değişiklik, 17 Haziran 2011 tarihinde yürürlüğe girmişti. Değişiklik, kredi kartı sahiplerinin 17 Temmuz, 17 Ağustos ve 17 Eylül'deki ödemelerinde kart borcunun yüzde 50'sini ödememesi halinde, kredi kartının nakit çekime kapatılmasını ve kart limitlerinin artırılamayacağını hükmüne bağlıyordu. Düzenleme ayrıca, kredi kartı limiti 5 bin liranın üzerinde olanların asgari ödemelerinin her 6 ayda bir yüzde 2 artarak yüzde 40'a eşitlenmesini, yeni kredi kartı alanların asgari ödemelerinin de yüzde 40'tan başlamasını öngörüyor. Başka bir anlatımla, 17 Haziran 2011 tarihinden itibaren, üç aydır kart dönem borcunu yarısına kadar ödeyenler için bugünden itibaren, "nakit çekim yasağı" başlayacağı açıklanmıştı. Bir takvim yılı içinde, en fazla üç kez dönem borcunun yüzde 50'sine kadar ödeme yapılan kredi kartlarının limitleri, dönem borcunun tamamen ödenmesine kadar artırılamayacak.

Nakit çekim yasağı kredili mevduatı artırdı

Nakit çekim yasağı kredili mevduatı artırdı

Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre, kredi kartlarındaki yeni düzenlemeden etkilenerek kartından nakit çekemeyenler, çareyi kredili mevduat hesabında (KMH) arıyor. 2010 yılında sektör bakiyesi hiç değişmeyen bu kredi türü, yeni düzenlemelerin de etkisiyle 2011 yılında artmaya başladı. Aylık yüzde 5’lik faiz oranı ile en pahalı tüketici kredisi olan kredili mevduat hesaplarından bankaların elde ettiği faiz gelirleri ise, toplam kredilerden elde edilen faiz gelirlerinin yüzde 5’ini oluşturuyor.

500 bin kredi kartı borçlusuna nakit çekim affı!

500 bin kredi kartı borçlusuna nakit çekim affı!

Hatırlarsanız kredi kartı ödemelerinize bu üç ay dikkat etmenizi önermiştik; "12 aya ait kredi kartı ödemelerinde "toplam üç defa %50'sine kadar ödeme" şartını ne kadar ötelerseniz o kadar limit ve nakit avans sınırlama engelini aşabileceksiniz." demiştik, ekstreler yolda yazımızda. Bu konuda sıkıntı yaşayanlara ise yeni bir haberimiz var! Kredi kartı borcunun yarısını üç ay ödemediği için kredi kartı nakit çekime kapatılan 500 bin kişi için BDDk karar aldı. 20 TL'nin altında borcu olanların kartı nakit çekime kapatılmayacak! Düzenlemeye göre, üç ay kart borcunun yarısını ödemeyenler için nakit çekimi yasaklayan kararın ardından geçen beş ayda 5 milyon 250 bin kişinin kredi kartı nakit çekime kapandı.

Ekstrelerimiz yolda!

Ekstrelerimiz yolda!

2012'nin ilk kredi kartı ekstreleri yakında kart sahiplerine ulaşacak. Geçtiğimiz yılın BDDK kredi kartı düzenlemelerini hatırlarsak, borcunu bir yıl içinde 3 defa %50'sine kadar ödeyenlere nakit avans kapanacak ve kart limitleri de sınırlanacak. Bu nedenle, önümüzdeki 12 aya ait kredi kartı ödemelerinde "toplam üç defa %50'sine kadar ödeme" şartını ne kadar ötelerseniz o kadar limit ve nakit avans sınırlama engelini aşabileceksiniz.

Kredi kartında tek limit uygulaması  taksitli nakit avansı da vuracak

Kredi kartında tek limit uygulaması taksitli nakit avansı da vuracak

Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre, taksitli nakit avans uygulaması ile kredi kartından para çekme işlemi boyut değiştirdi. Tüketiciler her ay toplam 6 milyar TL ihtiyaç kredisi kullanırken, kredi kartlarından da 2 milyar TL nakit avans çekiyor. Verilere göre kredi kartında tek limit uygulaması sadece taksitli alışverişlerde değil, taksitli nakit çekmede de kullanıcısını kısıtlayacak.

Yıllık kredi kartı aidatı

Yıllık kredi kartı aidatı

2011 kredi kartları açısından hareketli bir yıl oldu. Bankaların en önemli ürünlerinden kredi kartı bu yıl, BDDK'nın aldığı önlemler sonucunda, kullanımda sınırlandırılmaya çalışıldı. Yeni yıla girerken haberini aldığımız tek limit uygulaması da bu sınırlandırmanın başka bir biçimi olara karşımıza çıkıyor. Bu uygulamanın tam olarak ne zaman uygulamaya gireceği netleşmese de önümüzdeki yıl içinde başlayacağı açık. Yeni yıla girerken aklımıza takılan ve canımızı sıkan bir diğer konu da kredi kartı aidatları.

Kredi kartlarında tek limit ne anlama gelecek?

Kredi kartlarında tek limit ne anlama gelecek?

Ülkemizde 50 milyon civarında banka kredi kartını kullanan yaklaşık 27.5 milyon kişiden yüzde 80’i kart borçlarının tamamını, yüzde 20’si ise bir kısmını ödüyor. Kredi kartı borcunu asgari ödeme tutarının altında ya da hiç ödemeyen kişi sayısı, toplam kredi kartı müşterilerinin yüzde 5’ini oluşturuyor. Kredi kartı alacaklarının içinde sorunlu kredi kartı alacaklarının oranı ise ortalama yüzde 7. Kredi kartı borcu toplamı ise 60 milyar TL civarında. Kredi kartları kullanımında bilinçlinilmesi gerektiğinin ısrarla altını çiziyorum. Nakit kullanmak yerine kredi kartı kullanmanın hem bütçe takibini kolaylaştırdığını hem de taksit imkanı ile bütçeleri bir nebze rahatlatabileceğini vurguluyorum. Ancak kredi kartı kullanmak özen gösteren bir iş. Asgari ödeme tutarı, nakit çekimi gibi konular bütçelerde ciddi açıklara neden olabiliyor.

Kredi kartı borcunuz gecikirse

Kredi kartı borcunuz gecikirse

Kredi kartı kullanımı her yazımızda belirttiğimiz üzere taksit ve puan (bonus, mil vb.) kazandırma özellikleri sebebiyle kullanıldığında bütçeye yardımcı ve bir ayın tüm yükünü çekip size bölümleyerek alışveriş yapma imkanı tanıyan bir araç. Yine kredi kartı ve nakit avans konusundaki görüşlerimizde, hızlı ve kolay başvurulmasına rağmen nakit avansın da kart limitinizi tüketerek sizi zor durumda bırakacağının altını çizmiştik. Kredi kartı başvurunuz sırasında en önemli meselelerden biri hesap kesim tarihi ve buna bağlı olarak ödeme döneminiz. Zira hesap kesim tarihi size o ay içinde yaptığınız alışverişi bir sonraki aya ötelemeyi ve buna bağlı olarak doğru bir bütçe planlaması ile ötelemenizi yaklaşık 50 güne çıkarmış olacaksınız. Kredi kartı ödemelerinde gecikme durumu ve bu durumda yaşanacaklar

İhtiyaç kredisi mi nakit avans mı?

İhtiyaç kredisi mi nakit avans mı?

Yılbaşı yaklaşırken bankalar da yıl sonu kampanyalarını; yılbaşı kredisi ya da yılbaşı kredi kartı kampanyalarını çıkarmaya başladılar. Son günlerde bu ürünlere yönelik reklamlardaki artış da bunun kanıtı. Worldcard nakite taksit kampanyasını incelediğimizde, kredi kartıyla nakit avans almak ile ilgili şimdiye kadar yaptığımız haber ve yazılarımızı derlemek ve bu kararı vermeden önce sizlere de hatırlatmak istedik.

Kredi kartı başvurusu

Kredi kartı başvurusu

Edindiğiniz ilk kredi kartını hatırlıyor musunuz? Siz mibaşvurmuştunuz yoksa iş yeriniz maaş hesabınızlabağlantılı olarak mı almıştınız? Tercih edip araştırarak mı yoksa öylesine mi yerini almıştı cüzdanınızda?

x