Gündemden Notlar

Gündemden Notlar

Bayram telaşesi biterken gündem van depremi, bedelli askerlik haberleri ile tekrar hareketlendi. Biz de gündemi meşgul eden konularla ilgili size notlar iletmek ve haberdar etmek istedik;

%0,39’dan başlayan en popüler ihtiyaç kredileri

%0,39’dan başlayan en popüler ihtiyaç kredileri

Merkez Bankası'nın geçtiğimiz haftalarda aldığı kararlar ile kredi faizlerinin seyri etkileniyor. Son bir iki hafta içinde erken davrananlar karlı çıktı ancak kredi ihtiyacı devam edenler için de bankalar çeşitli kampanyalarla en optimum çözümü sunmaya çalışıyorlar. Peki hangi bankada faiz oranı ne kadar? Bayrama özel kredi oranları nedir? En uygun bayram kredilerinde ilk beş listemizi sizin için hazırladık!

Finansal kararlarda sadakat mi karşılaştırma mı?

Finansal kararlarda sadakat mi karşılaştırma mı?

Araştırma şirketi Synovate’in geçtiğimiz yıl yaptığı pazar araştırması sonuçlarına göre, Türkiye’de bireysel bankacılık müşterilerinin %36’sı bankalarına tutkuyla bağlı! Türkiye, bu sadakat oranı ile araştırma yapılan 13 ülke arasında sadakat sıralamasında baştan dördüncü sırada yer alıyor. Her üç bireysel bankacılık müşterisinden birinin finansal kararlarında aile üyelerine danışıyor olması da araştırmanın ilginç sonuçlarından biri!

Her ay 30 bin kişi konut kredisi borcunu kapatıyor

Her ay 30 bin kişi konut kredisi borcunu kapatıyor

Her ay bankalardan 40 bin civarında kişi yeni konut kredisi kullanırken, 30 bin kişi de konut kredisini kapatıyor. Bankaların konut kredisi hacim artışına baktığımızda iki ileri bir geri gidişi belgeleyen tek rakamsal veri bu değil. Her ay 3 milyar TL'lik yeni konut kredisi kullandırılırken, kapanan ve ödenen konut kredisi taksitleri tutarı da 1,5 milyar TL’yi buluyor.

Kredilerde kamu bankalarının eli rahat

Kredilerde kamu bankalarının eli rahat

 <br />Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu verilerine göre, tüketici kredilerinin 2010’un ilk çeyreğine göre yüzde 43 artarak 139 milyar liraya ulaştığı Mart 2011 itibariyle, geri ödemede en büyük sıkıntı taşıt kredisi kaleminde yaşanıyor. Takibe dönüşüm oranının ilk üç ay sonunda yüzde 2,4’e gerilediği bankacılık sektöründe, kamu bankaları ise tüketici kredilerinde eli sıkı davranmanın rahatlığını yaşıyor.<br />Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un tüketici kredilerine yönelik analizi dikkat çekici veriler sunuyor. Analize göre sektörde bu yılın ilk çeyreğindetüketici kredilerinin 2010’un aynı dönemine göre yüzde 43 artışla 139 milyar liraya ulaştığı, sorunlu kredilerde ise yüzde 13 oranında düşüş yaşandığı görülüyor. Enuygun.com’un Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine dayanarak yaptığı analizine göre, takibe dönüşüm oranında yaşanan düşüşte tüketici kredileri hacmindeki artış etkili olurken, geri ödemede en fazla sıkıntı taşıt kredilerinde yaşanıyor. Kamu bankaları ise yüzde 1,16’lık takibe dönüşüm oranı ile tüketici kredilerinde yerli özel ve yabancı bankalara fark atıyor.<br /> 

Konut kredisi alacaksanız yükselen faizler sizi nasıl etkileyecek?

Konut kredisi alacaksanız yükselen faizler sizi nasıl etkileyecek?

Merkez Bankası’nın Kasım ayı sonunda başlattığı kredi genişlemesini yavaşlatmaya yönelik önlemler dizisine Mart sonunda bir yenisi daha eklendi. Mevduata uygulanan zorunlu karşılık oranlarını beklenenin bir hayli üstünde artıran son karar, bireysel kredi faizlerini oldukça yakından ilgilendiriyor. Zira yüksek zorunlu karşılık oranları, banka karlarını ve kredi fon kaynak miktarını olumsuz yönde etkiliyor. Makul seviyelerdeki faiz oranları ile canlanan kredi piyasasında, 2010 yılında olduğu gibi 2011’de de büyümek isteyen bankaların bir kısmı, gönülsüz de olsa bu kararın ardından kredi faizlerini artırmaya başladı. Bankadan bankaya farklılık göstermekle birlikte konut kredisindeki artışların yıllık bazda %0,5-1 aralığında değiştiği görülüyor. Bu miktarlardaki faiz artışları 100 bin TL - 120 ay vadeli bir konut kredisinde, ortalama olarak aylık taksitleri 40-55 TL civarında yükseltiyor. Bir başka deyişle 120 ayda kredinin toplam geri ödemesini yani maliyetini 5000-7000 TL arasında artırıyor. Faiz haricinde kredi maliyetini etkileyen dosya masrafı, ekspertiz gibi diğer ücretlerde ise şimdilik bir değişiklik bulunmuyor.

Merkez Bankası’nın kararları bireysel kredileri nasıl etkiliyor!

Merkez Bankası’nın kararları bireysel kredileri nasıl etkiliyor!

Merkez Bankası, Kasım ayında başlattığı sıkılaştırma politikasına paralel olarak zorunlu karşılıkları birkaç gün önce yeniden artırdı. Gerekirse daha da artıracağını açıkça belirtiyor. Amaç ülkedeki kredi genişlemesini sınırlayarak cari açığı en azından bir koldan kontrol altına almaya çalışmak! Elbette önlemler sadece bireysel kredilere yönelik değil, ticari, kurumsal tüm kredileri içeriyor. Bizi şimdilik bireysel krediler ilgilendirdiğinden, şu ana kadar alınan kararların konut, taşıt ve diğer kredilere gerçekte nasıl yansıdığına bakmak istedik.Geçtiğimiz hafta artırılan zorunlu karşılık oranları, Nisan ayından itibaren yürürlüğe girecek ve 15.Nisan’da fiilen uygulanacak. Bu kararın etkilerini ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Şimdilik birkaç bankanın kredilerde bir miktar faiz artırımına gittiğini söyleyebiliriz sadece. Garanti Bankası ve Denizbank bunlar arasında…

Bankadan neden kredi alamıyorum?

Bankadan neden kredi alamıyorum?

Kredi ya da kredi kartı başvurusu onaylanmayanlar bunun nedenini merak ediyor. Bazen eksik ya da yanlış bilgi nedeniyle onaylanabilecek bir kredi olumsuz sonuçlanabiliyor. Bazen de süreç tam anlaşılamadığından reddedilmek şaşkınlık ya da kızgınlık yaratıyor.  Oysa bankaların kredi onay sürecinde nasıl düşündüklerini bilmek, anlamak; bankadan kredi alabilmenin ilk aşamasını oluşturuyor. İlk olarak bankaların kar amaçlı birer ticari kurum olduğunu, kurumun sürekliliği için de basiretli bir tacir gibi davranmak zorunda olduğunu kabul etmekle başlayabilir ve konuyu duygusallıktan uzaklaştırabiliriz. Banka ve başvuru sahibi arasındaki kredi ilişkisi aslında tamamen ticari bir ilişkidir, her iki tarafında menfaati söz konusudur. Bu yaklaşımı benimsemek, kredi almak isteyenler için sonuca yönelik davranışlar geliştirmek için önemli bir adımdır.

Konut kredisinde faiz artışları

Konut kredisinde faiz artışları

Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık oranlarını artırmasının ardından bazı bankalar konut kredisi faizlerini artırmaya karar verdi. Şimdilik sadece birkaç banka aylık faizlerde 4-5 baz puan artırım yaptı. Konut kredisi hacmindeki pazar payı ile başı çeken Garanti Bankası bunlar arasında. Birçok banka ise henüz faiz değişikliğine gitmedi. Bazı bankalar yapmayı düşünmediğini, bazıları ise hafif artışlar olabileceğini belirtiyor. Dolayısıyla piyasanın bütününde konut kredileri maliyetleri açısından şimdilik çok büyük bir değişiklik yok denebilir aslında. Kredi almayı düşünenler her zaman olduğu gibi, maliyet karşılaştırması yaparak en uygun krediyi seçerse, hala çok uygun koşullarda konut kredisi veren bankaların varolduğunu hatırlatmak isteriz.Aylık bazda 4-5 baz puan faiz artırımı ne anlama geliyor? Garanti Bankası örneğinden yola çıkarsak, banka klasik mortgage ürününü (sabit faizli), 120 ay vadede %1.05’den %1.09’a yükseltti. Yani 100.000 TL 10 yıl vadeli bir kredide aylık taksitler 1469.60 TL’den 1497.82 TL’ye yükseldi. Sonuçta  bu faiz artırımı, bu vade ve tutar kombinasyonunda 10 yıl için 3386 TL ek maliyet getirdi. Bankaların faiz haricinde kredi masraf yapılarında ise şimdilik bir değişiklik bulunmuyor.

Türkiye’deki her üç ücretliden biri son bir yıl içinde kredi kullandı

Türkiye’deki her üç ücretliden biri son bir yıl içinde kredi kullandı

Tarafsız ve bağımsız karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre, Türkiye’de son bir yılda ücretli çalışan her üç kişiden biri bankalardan “taksitli tüketici kredisi” kullandı. Aynı dönemde kredi kullanan kişilerin üçte ikisi lise ve altı eğitimli, yarısına yakını ise ayda en fazla 1.000 TL kazanıyor. Tarafsız ve bağımsız karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden derlediği analize göre Mart 2009 ve Mart 2010 tarihleri arasında bankalardan yaklaşık 7 milyon kişi tüketici kredisi kullandı. Kredi kullanan bu kişilerin 3,9 milyona yakını ise ücretli çalışanlardan oluşuyor. Türkiye’de toplam istihdamın %61’ini temsil eden ücretli çalışan sayısı 13 milyon civarında. Bu verilere göre, son bir yılda ücretli ya da maaşlı çalışanların %30’u yani yaklaşık olarak her üç ücretliden biri bankalardan tüketici kredisi kullandı. Bu kişilerin aldığı kredi miktarı ise bankaların aynı dönemde verdiği toplam tüketici kredilerinin %55’ini oluşturuyor.

x