Kredi çekerken nelere dikkat edilmeli!

Düşen kredi faizleri ile krediye olan talep hızla artıyor. Kredilerde karşılaştırma hizmeti veren Enuygun.com’un Merkez Bankası ve Türkiye Bankalar Birliği verileri ile derlenmiş analizine göre tüketicilerin bankalara borcu Temmuz başı itibariyle 224 milyar TL’ye yaklaştı. Her ay yaklaşık 14 milyon kişi bankaya kredi taksiti öderken 750 bin kişi de ihtiyaç kredileri başta olmak üzere yeni kredi çekiyor.

Konutta faizler bir ayda yüzde 1 geriledi

Merkez Bankası, üst üste aldığı gevşetme kararlarının ardından bankalara borç verme faizinin üst sınırını yüzde 11,5’dan yüzde 9,5’a çekti. Son bir ay içerisinde gerçekleşen bu değişiklik, konut kredisi faizlerinin yıllık bazda yüzde 12,2 seviyelerinden yüzde 11,3 seviyelerine kadar düşmesine neden oldu. Bir ay içerisinde yaşanan yüzde 1’lik bu faiz indirimi ile konutta faizler yeniden yüzde 1’in altına geriledi.

Avantajlı kredide son günler

Enuygun.com Kredi Hesaplama servisinde sürekli olarak onlarca bankanın farklı kampanyalarını sunuyoruz. Bunlar içinde bu güne kadar en çok ilgi çekenlerden bir tanesi Garanti Bankası’nın 80’e 5.000 kampanyası oldu. Geçtiğimiz haftalarda da bu durum değişmedi ve Nisan ayı içerisinde de sizler tarafından en çok tercih edilen kredi kampanyası bu oldu.

79 TL - 450 TL arası taksit ödemeli ihtiyaç kredileri

Kredi hesaplama yaparken bıkmadan tekrarlayacağımız kavramlardan biri kredi karşılaştırma. Bu nedenle her hafta size yeni kredilerle ya da yeni bakış açılarıyla alternatifli kredi karşılaştırmalar sunmaya çalışıyoruz. Faiz oranları, YMO, dosya masrafı ya da sigorta bedeli gibi elle tutulur kriterler kadar size ve bütçenize uygun doğru krediyi bulmak da önemli. Bu noktada da karşılaştırma yapabilme becerisi ve sizin için önemli kriterleri bulmak önemli. Şu an kredilerde iki genel eğilim var. Biri kademeli faizli, 60 ay vadeli ve düşük taksit ödemeli krediler. Diğeri ise, sabit faizli, 12 ay vadeli ve daha yüksek taksit ödemeli krediler. Bu hafta sizin en çok tercih ettiğiniz yani kademeli taksitli kredilerdeki alternatifleri sizin için karşılaştırdık.

Karşılaştırın, kredinizi yıllık %9 daha ucuza alın!

Bültenlerimizde sizlerden gelen sorulara mümkün olduğunca yer vermeye çalışıyoruz. Yıllık Maliyet Oranı (YMO) da kredi karşılaştırma ve kredi hesaplama yaparken sıkça karşınıza çıkan kavramlardan biri. YMO oranlarının size en uygun kredinin cevabını vereceği de sıkça iddia edilir. Yıllık Maliyet Oranı nedir? Kredi alırken bazıları başlangıçta cebinden hiç para çıkmasın ister, bazıları ise taksitleri az olsun diye önden peşinat ödemeye dünden razıdır. Bu sebeple “en ucuz kredi” herkes için “en uygun kredi” sayılmaz. Bir kredinin gerçek maliyetini faiz, vergi, vade, alınan masraflar ve bu masraflarının ne zaman alındığı belirliyor. Bir başka deyişle cepten çıkacak paranın ne zaman çıkacağı da gerçek maliyeti etkileyebiliyor. Yıllık Maliyet Oranı, kredinin faiz oranının üzerine, krediye ait masrafların eklenmesi ve bunun zaman değerinin de formüle katılmasıyla hesaplanan faiz oranıdır. Bu hesap yöntemi sayesinde bankanın sunduğu kredi faizinden daha doğru ve karşılaştırılabilir bir faiz oranını görmüş olursunuz.

5.000 TL kredim masrafsız mı, düşük taksitli mi, maliyetsiz mi olmalı?

Bankalar faiz oranlarını düşürme veya taksidi düşürerek kredileri müşterileri için daha cazip hale getirme yolunda adım atıyorlar. Durum bu haldeyken kredi karşılaştırmanın da önemi artıyor! Aynı bankanın benzer kredi tutarlı ürünleri arasında dahi değişen kredi maliyetleri ve buna bağlı ödeme planları var. Sizin için incelediğimiz ihtiyaç kredileri:

Kredi alırken hediyenizi istemeyi unutmayın!

Kredi karşılaştırması yaparken size sunulan hediyeleri de hesaba katıyor musunuz? Nakit para değerindeki bu hediyeler kredi masrafınızın bir kısmını size iade ederek ilave indirim imkânı sunuyor. İhmale gelmez: Sizlere sunulan hediyeleri kredi karşılaştırmanıza dahil etmeyi ve sonrasında ise bankanızdan hediyenizi istemeyi unutmayın! İşte bankaların hediyeli kredilerinden sizin için seçtiklerimiz:

Sıfır faizli kredi ne kadar cazip?

İhtiyaç kredisi başvurusunda bulunurken nelere önem vermek gerektiği konusunda sürekli düşünüyor ve belirtiyor olsak da bizi etkileyen ve öncelikli olan kriter elbette faiz oranları oluyor. Faiz oranları dışında vade süreleri ve dosya masraflarını da öğrenerek bir kredinin bize tam olarak maliyetini hesaplamak mümkün. Masraflı ve masrafsız kredileri daha önce incelemiş ve aralarındaki en önemli farkın taksit oranlarımıza yansımaları olduğunun altını çizmiştik. Masrafsız kredilerde, faiz oranları daha yüksek Sıfır faizli kredi nedir?

İhtiyaç kredisi alırken dikkat

Şimdiye kadar kredi alırken doğru karar vermenin ve finansal kararlarda karşılaştırmanın önemini vurgulamaya çalıştık. Bunu biraz daha görünür hale getirmek için madde madde kredi alım sürecini incelemek ve geçilmesi gereken tüm adımları tekrar gözden geçirmek istedik.

Öğretmenler günü kredisi

24 Kasım Öğretmenler Günü'ne özel kredileri sizler için değerlendirdik; genelde öğretmen kredisi, kredi ürünleri içinde makul faiz oranları ile öne çıkardı ancak bu sene BDDK ve Merkez Bankası kararları sonrası